V dnešní době jsme přesycení konzumací digitálního obsahu. Proto je určitě fajn, že máme v ruce spoustu nástrojů, kterými můžeme obsah určitým způsobem limitovat a řídit.

Nechci se tu pouštět do nějakého vysvětlování digitálního wellbeing, na to jsou jiní experti, jako například Lukáš Barda: https://lukasbarda.cz

Mě uchvátila velmi jednoduchá funkce v operačním systému iOS 15, kterou již delší dobu používám a to režim Soustředění. Androiďáci prominou, určitě to budou mít podobné, třeba se někdy dostanu k návodu i na Android.

V září, s příchodem iOS 16 přijde i změna v nastavení režimů a budou toho umět mnohem více, takže vyjde samostatný článek/kurz/TikTok.

Díky režimu Soustředění je možné limitovat nejen typ notifikací, ale například i malé odznáčky s číslem nevyřízených e-mailů které se obvykle lepí k ikonám na hlavní ploše telefonu.

Nastavení vlastního režimu soustředění

Pokud se chcete soustředit na aktivitu, která není v nabídce možností režimu soustředění, můžete si vytvořit vlastní režim soustředění. Uděláte to takhle:

iPhone zobrazující obrazovku pro vytvoření vlastního režimu soustředění. 

  1. Přejděte do Nastavení -> Soustředění
  2. Klepněte na tlačítko Přidat  a potom na položku Vlastní
  3. Zadejte název nového režimu
  4. Vyberte barvu a ikonu, která bude představovat váš režim soustředění a klepněte na Další
  5. Přizpůsobte možnosti režimu soustředění dle Vašich potřeb

Videonávod

Ne že bych byl líný psát, ale video vydá za 1000 obrázků, takže tady ho máte!

Jak to dělám já?

Mě se nejvíce osvědčily dva vlastní, přidané režimy.

Práce

Režim práce se aktivuje každý všední den od 9 hod. ranní až do 16:00. V této době mi nechodí například oznámení z obyčejných SMS zpráv, oznámení z jakékoliv sociální sítě a také mám ztlumená oznámení ze soukromého e-mailu. Abych to nevyjmenovával po jedné – všechny notifikace jsem zakázal a následně jsem povolil jen ty, které se týkají práce.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Oproti tomu mi tedy chodí notifikace z aplikace Microsoft Authenticator, což je multifaktorové ověřování, správce hesel Bitwarden, tiketovacího softwaru Freshdesk, Outlooku a dalších pracovních appek.

V této fázi jsem nebyl tak přísný a v nastavení notifikací u odznáčku  aplikací jsem byl benevolentní a nechal jsem je zobrazené – to proto, abych si třeba všiml, že mi přišla nějaká SMS zpráva, zrovna když mám mobil v ruce a aktivně nepracuji.

Weekend without 📱💻

Děti mě oprávněně peskovaly za to, že se jim o víkendu nevěnuji tak jak bych měl a trávím moc času prací. Těžko jim vysvětlovat úskalí začínajícího podnikatele, ale měly (samozřejmě) pravdu, a proto hned po prvním roce co jsem se zaběhl jsem nastavil tento režim – o víkendu se mi nedovolá nikdo kromě manželky a zapnuté mám pouze aplikace potřebné pro cestování, geocaching a zábavu.

Zde jsem byl s notifikacemi u odznáčků již striktní a zakázal jsem veškeré oznámení na ploše i na zamčené obrazovce. Tento režim se automaticky aktivuje v pátek o půl noci a končí o půlnoci v neděli.

Případné průšvihy, které se nakupily za víkend tak uvidím hned v pondělí po probuzení a to se vyplatí! Svítící oznámení z monitoringu, které hlásí „Server down“ funguje po ránu spolehlivěji než dvojité espresso. 🙂

 

Režim přidaný dnes – Dovolená

Dnes jsem přidal třetí režim, na základě kterého vznikl tento článek – režim Dovolená. O dovolené je potřeba vypustit, aby člověk načerpal síly a to tím, že bude pracovat určitě neudělá. Naopak, uvolněná mysl, nezatížená povinnostmi často překvapí a vymyslí nenadále řešení problému, na které jste během každodenní agendy nedokázali sami přijít.

Proto na dovolené ani nezvedám telefony – a už vůbec ne ty pracovní. Kdysi to sice šéfa štvalo, ale na dovolené Vás nemá kdo co otravovat – od toho je tu (placená) pracovní pohotovost. Ale i tihle nepostradatelní borci musí mít někdy day off. A pokud se to bez Vás neobejde, měli byste být i jako nepostradatelný člověk placeni – což se obvykle neděje, takže vedení může tak maximálně remcat, ale to je tak všechno. Nutno dodat, že soudný šéf Vás na dovče nikdy otravovat nebude, tahle výsada patří jen těm, pro které pracovat nechcete.

Návod na to, jak se vyhnout nechtěným hovorům vznikl již dříve a nejdete jej zde: https://spajk.cz/jak-se-vyhnout-nechtenym-hovorum-pri-dovolene/

PS: Před odjezdem na dovču si nezapomeňte nastavit nějakou vtipnou automatickou odpověď do e-mailu.

PRO Tip: Zadejte svůj e-mail a žádný článek Vám už neunikne.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!