Jsou tady prázdniny, čas dovolených a mnoho z nás si chce odpočinout nejen od počítačů, které nechá doma, ale i od telefonů. Bez těch však většina lidí neodjede.

Ne nadarmo jsem četl v jedné knize, že výsadou těch nejbohatších lidí je to, že na ně nikdo nemá číslo.

Je to vlastně pravda – ten nejchudší člověk musí být neustále na příjmu, kdyby se něco dělo. Šéf zavolá, on zahodí všechny své plány a vrhá se do své verze krysího závodu. A nemusí to být člověk nutně nejchudší finančně, především však bude chudý svým soukromím.

Co si budeme povídat, nic nezkazí chvíle klidu a pohody spolehlivěji než hovor z práce, nebo řešení „strašně důležitých“ problémů ostatních. 🙂 Mnoho lidí má pocit, že i když máte dovolenou a jste 3000 km daleko, určitě je rádi uslyšíte a spasíte je v jejich snažení, ať už je jakékoliv, protože přece určitě nic neděláte.

Během toho mě ale napadlo, že vlastně nechci jen blokovat hovory z práce, já chci komplet digitální detox. Nechci hovory z banky s nabídkou nového produktu, nechci být tahán na pivo, nechci vlasně vůbec žádný kontakt z vnějšího světa. Chci mít prostě klid a nebýt rušen nikým kromě mých dětí. Na to by byl sakra dlouhý blocklist a žádnou vhodnou appku jsem na to nenašel, jen mraky adware.

Na druhou stranu, mobil je fajn foťák a používám ho na geocaching, hledání výletů či navigaci, takže úplně bez něj se mi jet zas nechce. A jeden nikdy neví, je dobré mít z čeho zavolat 112 a jako otec si to komplet bez mobilu prostě nelajznu. Tak jsem chvilku přemýšlel, vyhledával a pak mi došlo, že mám řešení přímo před očima – allowlist aka režim Nerušit!

Stejně jako při nastavování firewallu je lepší udělat pár povolovacích pravidel a pak všechno ostatní bloknout, tady je to stejné. Málem jsem zvolal Heuréka! 🙂

Níže uvedený postup je platný na iOS 13, ale na Androidu je princip stejný, nastavení se jemně liší dle výrobce či verze Androidu.

Jak na to

  1. Polaďte si Oblíbené – ti jediní totiž budou na allowlistu a budou se Vám moci dovolat. Volte tedy obezřetně – za mě tam patří nejbližší rodina, správce domu, nejlepší kámoš a tím to hasne.
  2. Nastavení přejděte na režim Nerušit a aktivujte ho.
  3. Rozvrh vypněte.
  4. Povolená volání nastavte na Oblíbené kontakty.
  5. Opakovaná volání deaktivujte.
  6. Automaticky odpovídat – to záleží. Pokud nastavíte nikomu, ušetříte za SMS. Pokud chcete někoho naštvat, nastavte Kontaktům a následně bude možné nastavit i text zprávy, která se odešle všem co se Vám nedovolají. Doporučuji něco vtipného, jako třeba: Jsem na dovolené. Pokud to hoří, volejte hasiče.

    Pokud nastavíte, že se budou zprávy někomu odesílat, může Vám ten člověk odepsat SMS s textem „důležité“ a ta Vám dorazí. A budete mít po srandě.

V tuto chvíli se vám nikdo kromě Oblíbených nedovolá ani Vám nenapíše SMS. Nezpomeňte si minimálně vypnout notifikace nebo rovnou odinstalovat i další kecálky typu Messenger, WhatsApp a další.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Užijte si digitální detox a klidnou dovolenou – zasloužíte si to.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!