O Spajkovi

Spajk, vlastním jménem Pavel Matějíček, se narodil v Mostě na podzim roku 1986.

Byl to rušný rok – Mentor sepsal hackerův manifest, raketoplán Challenger explodoval 73 sekund po startu, Sovětský svaz vypustil kosmickou stanici Mir, explodoval a začal hořet čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v Černobylu, Intel započal výrobu mikroprocesoru Intel 80386, byly objeveny první zkameněliny dinosaura v Antarktidě a Metallica vydala své asi nejlepší album Master of Puppets.

Možná i tyto okolnosti ovlivnily můj budoucí vývoj. 🙂 Dva roky poté se rodiče přestěhovali do Chebu kde jsem žil dalších 20 let životem běžného kluka – chodil jsem do skauta, hrál si na počítači a později i s počítači. Během bouřlivé puberty jsem mimo jiné studoval veřejné právo na Trivisu v Karlových Varech a Hotelovou školu v Mariánských Lázních, přesněji Odborné učiliště pod její taktovkou, díky kterému jsem tomuto povolání porozuměl mnohem lépe než polomanažeři z hotelovky.

Začátky

Několik let jsem se tomuto zaměstnání s nadšením věnoval ve francouzské restauraci Goethe, která měla největší podlahové akvárium v Evropě a v něm plavající japonské koi kapry. Obsluhoval jsem vybrané hosty a snil o tom, že se jedou stanu jedním z nich a nechám se také takto profesionálně obsluhovat. Když jsem se ale rozhodl oženit a po prohýřených letech mládí se trochu usadit, nedalo se již v západních Čechách, kde byla lázeňská sezóna od dubna do října uživit. Proto jsem nastoupil jako sanitář do Chebské nemocnice, kde jsem pracoval na většině oddělení od Ambulance přes Operační sály až po Patologii. Práce to byla zajímavá, bavila mne ale vystačila i s šílenými přesčasy tak akorát na přežití. Jelikož se mi manželství nevyvedlo, rozhodl jsem se odstěhovat do Prahy, kam jsem vždy chtěl, rozvést se a začít znovu od začátku, silnější a moudřejší než kdy dřív.

Praha

V Praze je blaze. Práci jsem našel hned druhý den, nastěhovali jsme se s kamarádem do bytu v Libni a já konečně začal doopravdy žít. Město pulzovalo svou energií, lákalo nás, abychom podnikali cesty do jeho nitra a objevovali jeho temné i světlé stránky. Možnosti se přede mnou otevíraly a zase mizely jako kouzelné nitky. Stačilo zatáhnout, chytit se a pak už jen sledovat kam vás zavedou. Pracoval jsem i nadále ve zdravotnictví, v domově pro seniory, kde jsem se toho o životě a smrti naučil víc než kde jinde.

V tu dobu za mnou začala jezdit zdravotní sestřička z Chebu a náš vztah se začal měnit z kamarádského na partnerský. Několik měsíců jsem ve svém Fordu Fiesta kočoval mezi Prahou a Chebem, než jsme se rozhodli že náš vztah posuneme na další level a začneme žít spolu. To, že to bude v Praze, bylo bez debat. Olča si našla práci ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a já se do stejné nemocnice, avšak na jiné oddělení, přesunul za ní. Zde jsem opět pracoval na operačním sále a poté i na lůžkovém oddělení, jelikož tam paradoxně bylo méně práce a více peněz. V tu dobu jsem se již od kamaráda odstěhoval a přestěhoval se i s Olčou ke třem kamarádkám ze střední školy, které okupovaly byt na Pražském Žižkově. Po více než půl roce bydlení ve dvou a se psem, v pokoji 4×4 metry, jsme se rozhodli osamostatnit a pronajali si vlastní, krásný a slunný byt mezi parky Vítkov, Parukářka a Židovské pece, opět na milovaném Pražském Žižkově. Zde jsme se usadili a já po čase mohl opět změnit zaměstnání.

ESET

V roce 2012, chvíli před koncem světa, jsem se rozhodl začít konečně pracovat v IT, když už jsem konečně dostal tu možnost. Absolvoval jsem kurz správy počítačových sítích a  začal hledat zaměstnání. Jako první se mi ozvala společnost ESET, jejíž nabídku jsem s vděkem přijal a začal jsem pracovat v technickém oddělení na pozici Specialista technické podpory. Naplní mojí práce byl kromě technické podpory koncových i firemních zákazníků také překlad uživatelského rozhraní našich produktů do češtiny, zaměření na podporu mobilní platformy Android, podpora LINUXového portfolia a spousta další kreativní činnosti.

V prosinci téhož roku, krátce před Vánoci, se nám podařilo zadělat na sviště. V dubnu 2013, jsem se dozvěděl, že to bude kluk. Předběžný datum porodu je 9.9.2013, krátce po mých narozeninách. Olinka i mimčo jsou zdraví, klučina se bude jmenovat Honzík. Také jsem si, hlavně kvůli malému, koupil auto – Forda Fusion 1,4 v černé barvě.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Rodina

Nakonec to vyšlo ještě lépe. Honzík se narodil přesně v den mých narozenin a byl to ten nejhezčí dárek, jaký jsem mohl dostat. Když jsem uslyšel jeho hlas, jak se hlásí o svoje místo na světě, bylo mi štěstím do breku. Dle čínského horoskopu je to „zlatý had“ a já se rozhodl, že si tuto událost nechám zvěčnit na ruku v podobě maorského tetování. Čekací doba na kéru byla docela dlouhá, ale nakonec padla na velmi symbolické datum – 11.12.2013. Honzík se okamžitě stal miláčkem celé rodiny, posunul nás do pozadí a veškerá pozornost se soustředí na něj. Je tím nejlepším, co jsem zatím tomuhle světu zatím dal, změnil můj život i mě k lepšímu a já mu předám to nejlepší, co ve mě je. Největší obdiv a slova díků patří samozřejmě Olince, která Honzíkovi věnuje svůj čas a lásku, pečuje o něj a tvoří základy pro jeho budoucí život.

Rok se s rokem sešel a najednou se prodávali kalendáře s číslovkou 2016. Od té doby je v provozu už jiný web. Za tu dobu co jsem sem nepsal (tento text byl na starém webu, na jiném serveru a musel jsem dohledat staré přístupy a pal fakenout záznamy v hosts abych se na starý virtuál dostal a text vykopčil, protože databáze byla zcorruptěná) se toho stalo mnoho.

Manažer

Především jsem se oženil s Olčou, takže je z ní Matějíčková a o svatební noci jsme si zadělali na dalšího sviště. Kubík, jak se můj druhorozený jmenuje, se tentokrát naštěstí netrefil do něčích narozenin, ale na den před aprílem. Je narozen v roce „ohnivé opice“ a tak mi přibude další kérka na ruku. Takže od té doby je doma dvakrát tak veselo 🙂 Někdy mezi tím vším mne v práci povýšili a tak je ze mně teď Manažer technické podpory ESET. Snažím se být spíš teamleaderem, než despotickým šéfem a snad se mi to i daří. Jinak se toho stihlo hodně, posunul jsem se technicky zas o něco dál, jako velký milník mne nedávno potěšilo to, že jsem dokázal rozjet na svém Raspberry Pi Arch linux, na něm Sambu a udělal si z něj tak NAS a přes DDNS ho mám dostupný odkudkoliv. Taky dělám na nějakých ESETích projektech pro Ministerstvo vnitra, Českou poštu, různé velké finanční instituce a podobně, kde jsem se naučil něco o databázích a bezpečnosti. Během tvorby tohoto webu jsem se také začal okrajově zajímat o HTML 5 a CSS, abych si jej mohl vyladit ke své spokojenosti. Velkou změnou byl v tomto roce také fakt, že jsem přešel na iPhone a díky tomu vzniklo i několik článků na tomto webu. 

Hnedle z kareje roku 2017 jsem předělal web na nový, modernější design a při jeho customizaci zúročil těch pár věcí, co jsem se v HTML naučil. Pořídil jsem si MacBook Pro, abych byl mobilní a produktivní a taky abych poznal jiný operační systém. A taky mě zajímaly výhody ekosystému – propojení Mac a iPhone, které je zkrátka bezkonkurenční, jak se dočtete v některém z článků. Linux mě pomalu přestává bavit, respektive jeho roztříštěnost a směr kterým se jeho vývoj ubírá, takže na Raspberry instaluji FreeBSD. Spravuji to z Macu, protože macOS je taky UNIX, dodržuje POSIX standardy a má i dost shodného kódu.

Maturita  

I když mé přesvědčení, že maturita je k ničemu stále trvá, rozhodl jsem se si jí dodělat – především proto, že tento názor nesdílí státní sektor a kdybych se do něj (nedej bože) byl nucen někdy integrovat, tak ať ten papír prostě mám. Stihl jsem se zapsat ještě jako poslední ročník bez maturity z matiky, tak by to měla být brnkačka. Přihlásil se na Střední školu gastronomickou a hotelovou obor Podnikání. Protože raději než do státního se udělám pro sebe, takže se to může hodit a navíc mě to bude i bavit. A super je také to, že na této škole studoval (také dálkově) můj oblíbenec Roman Vaněk a spolupracuje s ní i Zdeněk Pohlreich.

Podnikatel

Protože jsem pro známé čas od času udělal nějakou službičku a ty se začaly množit, rozhodl jsem se založit si vedlejší živnost a získat tak nějaké zkušenosti navíc.  Nově tedy krom práce v ESETu ještě podnikám v oboru Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály. Dále jsem si zapsal Poradenskou a konzultační činnost a Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení , Zprostřednkování obchodu a služeb a nakonec také Mimoškolní výchova, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti. Právě tučně zvýrazněným činnostem se hodlám věnovat nejvíce a brzy uspořádám první školení a kurz. Pro živnost jsem si udělal separátní web pavelmatejicek.cz, kde si můžete poskytované služby objednat.

Protože školím opravdu rád, rozjel jsem přednášky na téma IT bezpečnosti pro běžné uživatele, pořádám on-line kurzy skrze portál Learn2code ( dříve i na Naučmese.cz) i pro firmy a jejich zaměstnance. Také pořádám se známou besedy s rodiči ohledně bezpečnosti dětí na internetu a chystáme i besedy a školení přímo pro děti.

exESET

Rozhodl jsem se také po dlouhé a zralé úvaze dát v ESETu výpověď a podnikání se věnovat na fulltime. Nejde sedět jedním zadkem na dvou židlích a školení, bezpečnost a etický hacking mě láká víc než „menežování“. Má působnost zde končí v září 2021.

Mým osobním cílem je šířit osvětu v oblasti bezpečnosti a soukromí mezi běžné uživatele a to srozumitelnou formou, ale bez zbytečného zjednodušování.

BOIT.cz

Původní landingpage pavelmatejicek.cz již nevyhovovala pro objednávky a nabídku služeb (rozrostly se, mršky), takže z ní zůstal takový on-line životopis/vizitka a já jsem rozjel další projekt a web – BOIT.czBezpečnost a Ochrana Informačních Technologií. Ano, je to takové ajťácké BOZP a já věřím, že jednou bude standardem. Zde je možné si objednat mé služby a možná přidám časem pro zábavu i nějaký ten merch. ☕

Pořádání školení mě začalo nejen bavit, ale našel jsem se v tom. V edukaci koncových uživatelů vidím nejen prostor k podnikání, ale i morální povinnost. A protože phishing a podvodné e-maily jsou již delší dobu #1 jakožto vektor průniku do firemních sítí, tak jsem ještě před školením začal nabízet i phishingové kampaně „na nečisto“. Firma si objedná phishingový test, který sestavím, realizuji a vyhodnotím. Následuje školení zaměstnanců na míru. Ti, obeznámeni s výsledkem testu již berou bezpečnost vážně. Firma dostane anonymizovaný report a seznam doporučení co zlepšit.

Díky koronavirové krizi nešlo školit fyzicky a tak na BOIT.cz vznikla také nabídka on-line kurzů a vybudoval jsem tam tak celý e-learningový portál. Uživatelé a později i firemní zákazníci tak projdou e-learningovým školením IT bezpečnosti, které šetří náklady firmy a i čas zaměstnanců a po úspěšné absolvování závěrečného testu dostanou certifikát.

Korona paradoxně školením i bezpečnosti pomohla a o práci tak není nouze. 😄

Učitel

Mamka i ségra jsou učitelky a máme to asi v rodině, protože i já jsem se svým způsobem stal učitelem/lektorem – asi se projevil nějaký zapomenutý gen. Krom svých školení od září 2021 působím i na European School of Business and Management jako lektor modulu Informační a bezpečnostní rizika který je součástí předmětu Management informačních technologií.

Také pracuji jako externista pro Národní pedagogický institut, kde s Václavem Maněnou (shodou okolností dělal i LMS na SSGH kde jsem dělal maturitu), expertem na Moodle a on-line vzdělávání točíme podcasty, připravujeme e-learning a spolupracujeme s krajskými ICT metodiky.

Majitel a jednatel – BOIT Cyber Security s.r.o.

Podnikání na poli bezpečnosti se mi nějak rozjelo a po pár zkušenostech, kdy jsem to zkoušel se známými ve VirusLabu, jsem se rozhodl (spíš mě přinutilo DPH) založit vlastní společnost. Přestávám i stíhat, takže mě brzo čeká i nábor kolegů. Pár tipů mám, ale zatím si je nechám pro sebe.

Moje společnost se jmenuje BOIT Cyber Security s.r.o., do obchodního rejstříku byla zapsána u Městského soudu v Praze dne 6. října 2022, oddíl C, vložka vložka 373905 a má přidělené IČO 17614261. Sídlo mám na Orionce, konrétně na adrese Korunní 2569/108, Praha 10 – Vinohrady, 101 00.

Politik

Aby toho nebylo málo, rozhodl jsem se vstoupit do politiky. Zvolil jsem lokální stranu Zelených 💚 a zajímá mě hlavně politika na našem Žižkovském okresku se pokusím něco ovlivnit tak, aby se nám tu všem žilo dobře.

YouTuber a podcaster

Zrušil jsem TikTok, protože ten čínskej spyware nebudu podporovat a protože to víc lidí chtělo a mě to ba, začal jsem točit na YT. Nejdete mě pod kanálem: https://www.youtube.com/@spajkovohackovani

Taky s Honzou Dolejšem točíme podcasty Místo kyberčinu pro O2: https://o2cybernews.cz/podcasty#porad2

Hele je to hustý, už mě díky tomu poznávaj lidi na ulici.

Abstinent

Přestal jsem pít. No jo, prostopášná léta mě dohnala a už jsem to nedával. Zdraví, vztahy, práce… všechno tím trpělo. Takže jsem přistoupil k asi nejdrastičtějšímu a nejlepšímu rozhodnutí svého života – stal jsem se od 1.1.2024 abstinentem. Původní plán je na rok, ale vidím to tak, že si to protáhnu…

Vysokoškolák

Firma jede, už je nás 8 + 3 externisti. A protože mi to začalo myslet a mám hroznej hlad po vzdělání a pokořuju sebe i možné či nemožné milníky, přihlásil jsem se na vysokou školu. Ano, čtete správně. Od října mi začíná první semestr na CEVRO Institutu, obor Bezpečnostní politika.

Tato stránka je průběžně aktualizována, za čas se sem můžete vrátit a sledovat můj progress.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!