Aktuální situace na Ukrajině poukázala na mnoho věcí a jednou z nich je i problematika cenzury či omezení přístupu k informacím. Mnoho lidí se nemůže dostat k informacím, protože stát blokuje přístup ke svobodnému internetu, jak jsem již naťukl v článku Tor a anonymizace na netu.

Spousta lidí se na začátku invaze snažila osolit to Rusákům tak, že se připojila k DDoS útokům třeba přes web https://kuzelovi.cz/FuckPutin.html a shazovala tak Ruské servery. Sám jsem podobné weby chvíli studoval, nicméně poměrně záhy se objevili první podvodníci. Pokud se budeme chtít držet ve „white hat“ sféře a nebudeme chtít škodit jako „black hati“, jaké máme možnosti?

Snowflake

Rusko kvůli „speciální operaci“ blokuje občanům přístup k zahraničním médiím, aby neviděli pravdu. Dokonce se možná Rusko odstřihne „dobrovolně“ od klasického internetu a vrátí se tak 30 let zpátky, a lidi pak zůstanou uzavřeni ve fakt hnusný bublině. Jedna z mála cest jak se k informacím dostat je síť TOR, která před cenzorem anonymizuje kdo jste a co hledáte. (Nejen) Rusko ale už nějakou dobu blokuje přístup k síti TOR.

Pokud tedy nyní chce někdo v Rusku (a dalších nedemokratických režimech) získat přes TOR možnost dostat se k relevantním informacím, má poměrně peška. Ale od toho peška mu můžete pomoci VY.

Stačí si do svého internetového prohlížeče přidat rozšíření Snowflake.

Snowflake
Snowflake
Developer: Unknown
Price: Free

Krom oficiálního Chrome obchodu najdete toto rozšíření na webu projektu, kde je k dispozici i pro Firefox: https://snowflake.torproject.org

Vo co go?

Snowflake je systém vymyšlený tak, aby překonal cenzuru internetu. Lidé, kteří jsou cenzurováni, mohou pomocí Snowflake přistupovat k internetu. Jejich připojení probíhá přes proxy servery Snowflake, které provozují dobrovolníci pomocí výše uvedeného rozšíření.

Pokud Váš přístup k internetu není cenzurován – což v ČR není (a ne, odstavení Aeronetu nebyla cenzura), měli byste zvážit instalaci rozšíření Snowflake, které pomůže ostatním uživatelům v cenzurovaných sítích. Tím že rozšíření nainstalujete, budou mít tito uživatelé díky Vaší proxyně přístup k síti TOR, který je jinak blokován a díky tomu zas přístup k necenzurovaným informacím.

Nemusíte si dělat starosti s tím, na které webové stránky lidé přistupují prostřednictvím vašeho proxy serveru (rozšíření). Jejich viditelná IP adresa při procházení bude odpovídat jejich výstupnímu uzlu Tor, nikoliv vaší.

Pokud chcete na svém počítači nebo serveru spustit proxy server Snowflake (je tam i verze pro příkazový řádek), podívejte se do komunitní dokumentace: community documentation.

Nyní máte možnost pomoci i neinvazivní a zákonnou metodou a posloužit dobré věci – tak do toho!