Vzhledem k mimořádné situaci přidávám tento článek. Sám jsem jako otec dvou dětí (5 a 8 let) přemýšlel nad tím, jak s dětmi o válce mluvit a tak jsem se rozhodl poslat dál návody které mi přijdou užitečné.

Vydali jsme k tomuto tématu také podcast, který vysíláme s Václavem Maněnou pod hlavičkou Národního pedagogického institutu.

(Jak) mluvit s dětmi o válce? – skaut.cz

Mrkněte určitě na celý článek zde: https://www.skaut.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-valce/

Když bych z něj vypíchl hlavní myšlenky, tak:

  • Nepřehlížejme potřebu dětí o tématu mluvit.
  • Buďme dobrými posluchači a ukažme jim, že nás zajímá, co si myslí a co cítí.
  • Vyptejme se, co o tématu vědí, co už stihli pochytit. Může to být dobrý odrazový můstek pro naše další povídání.
  • Doplňme jejich informace o věcný popis toho, co se děje. Pokud mají otázky, pravdivě a věcně na ně odpovězme. Volme jazyk i hloubku informací úměrně jejich věku. Nechceme, aby holky a kluci odcházeli z rozhovoru s ještě větším strachem z války. Nesnižujme vážnost války, ale mějme na paměti, že není třeba, aby zejména ti mladší znali všechny krvavé detaily toho, co se děje.
  • Držme se faktů, aniž bychom příliš mluvili o rozsahu dopadu. Nepředvídejme, co se může stát dál, ani nemluvme o tom, jak hrozné věci se mohou v budoucnu dít.
  • Pokud se chceme podělit o své názory, promluvme si o tom, jak obecně vnímáme válku. Dejme jasně najevo, že násilí není dobrý způsob, jak vyřešit konflikt, stejně jako není v pořádku porušování práv druhých a práv mezinárodních.

Více v článku: https://www.skaut.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-valce/

Přidávám také infografiku z centra LOCIKA:

Prosím, nepodceňujte to. Po COVIDu je to další rána na psychiku našich dětí, vnímají to jak z médií, tak z nás. Navíc jsou tím masírováni i na sociálních sítích – Tik Tok jede videa z ulic Ukrajiny docela zběsile.