V tomto článku se podíváme na to, jak naložit se svým digitálním odkazem a co se stane s Vašimi daty po Vaší smrti.

Téma smrti nepatří zrovna mezi nejoblíbenější. Lidi se tváří, jako by byli nesmrtelní, ale pravdou je, že tam musíme všichni. Strávil jsem nějaký čas prací na patologii v Chebské nemocnici, dost exitů jsem zažil i v domově důchodců v Ďáblicích, kde jsem pracoval po příchodu do Prahy a tak mám ke smrti asi trochu otevřenější vztah než většina lidí.

Zjistil jsem, že většina lidí potřebuje jen vlídné slovo na konec a jediné, čeho všichni litovali, byly neurovnané mezilidské vztahy.

Asi i proto mě překvapilo, že podle průzkumu má pouze 7 % lidí v ČR sepsanou poslední vůli, 19 % to teprve plánuje (radím moc to neoddalovat) 21 % si myslí, že má ještě dost času, no a 53 % to neplánuje vůbec. V zahraničí jsou čísla a zájem o problematiku mnohem vyšší.

Pokud pomineme, že někdo předá jen ústní přání co by se s ním (jak a kde chce pochovat, rozptyl nebo pohřbení, co chce zahrát na pohřbu), dalo by se to tedy shrnout tak, že Češi tuhle otázku moc neřeší.

Nicméně krom běžných věcí zmíněných výše je fajn myslet i na to, co se stane s našimi účty na sociálních sítích, zda bude mít vykonavatel naší poslední vůle přístup k našim heslům či dvoufaktoru a jak oddělit materiál, ke kterému by se nikdo dostat neměl.

Je vůbec možné digitální pozůstalost vypořádat?

Digitální pozůstalost do dědictví z pohledu zákona v České republice nepatří. A to i bez ohledu na skutečnost, že v on-line světě můžeme mít jednak velké závazky, tak i velké pohledávky nebo investice. Nicméně je možné vypořádat veškerou digitální pozůstalost přidáním do dědického řízení.  

Patří e-mailový účet nebo profil na sociální síti zemřelého do dědictví?
Dědictví je univerzální nástupnictví, ale je třeba dbát na smluvní podmínky poskytovatele profilu či služby. Nakládání s účtem zůstavitele je tedy nutné řešit s jeho poskytovatelem, který pro takovou situaci obvykle stanovuje postup ve svých smluvních podmínkách. Jinými slovy: e-mailová schránka, profil na sociální síti a jejich osud po vaší smrti je často záležitostí smluvní, obsaženou v podmínkách pro vedení účtu. I když budete mít například v usnesení o dědictví napsáno, že jste nabyla práva k účtu zůstavitele na sociální síti, neznamená to nutně bez dalšího, že s vámi bude provozovatel služby jednat jako s vlastníkem a účet vám zpřístupní.

Jak je to v případě, kdy si člověk vydělával online a jeho účet generuje zisk i po jeho smrti?
Práva i povinnosti z provozování internetové služby být děděna mohou, ale opět je musí sami dědici notáři označit. Ten, komu práva připadnou, z nich může za předpokladu, že i po smrti zůstavitele generují zisk, profitovat.

Zdroj: https://theworldnews.net/cz-news/digitalni-pozustalost-usporadat-je-treba-ucty-na-sitich-potiz-je-s-kryptomenami

 
 

Na toto téma plánuji na podzim samostatný on-line workshop, nicméně základní informace a návody jak nastavit co v jakém účtu najdete níže a budu rád, když budete článek sdílet, nebo mi koupíte kafe.

Nesmrtelné profily na sociálních sítích

Určitě už jste to také viděli – potom co vám někdo blízký zemře, jeho profil na sociální síti žije dál. Rodina nemá znalost či možnost dotyčný účet zrušit. Několik mých přátel takto zemřelo, nicméně každý rok mi chodí informace o tom, že dotyčný slaví narozeniny. Nenapadá mě méně vhodné upozornění.

Tohle byl první highlight kdy jsem se o problematiku digitální pozůstalosti začal zajímat. Druhý přišel následně, kdy velmi rychle a nečekaně zemřel můj tchán.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Rodina nemá přístupy k účtům a heslům

Po jeho smrti se rodina rozhodla jeho profil zatím nemazat, ale vyvěsit na něj parte. Jak to ale udělat, když nikdo neznal heslo? Posloužilo to, že tchán měl na mobilu nastavené gesto pro odemykání – nejméně bezpečný způsob zabezpečení mobilu. V tu chvíli to byla ale výhoda, neboť gesto bylo na displeji vybitého mobilu čitelně vidět a na druhý pokus mobil odemklo. Díky tomu jsme se dostali do aplikace Facebooku a parte na profil přidali.

Smazat nebo nechat jako vzpomínku

Zde nastává otázka, jak s profilem naložit – smazat jej, nebo jej použít jako vzpomínku a pro případ, že bude daného člověka někdo z jeho přátel hledat, se tak dozví o jeho odchodu? To by si měl každý rozmyslet dopředu a toto přání někde zaznamenat. Kde, k tomu se dostaneme později…

Některé služby už na to myslí

Vezmu to postupně – některé služby už na to myslí a je možné se dopředu rozhodnout, co se s Vaším profilem stane, nebo máte možnost jej někomu delegovat.

Google

NastaveníData a ochrana soukromí najdete možnost Vytvoření plánu pro digitální dědictví.

Zde můžete naplánovat, co se stane s Vaším profilem, nebo komu budou předána Vaše data po Vaší smrti.

iCloud

To má vymyšlené moc hezky. Určíte si kontakt pro pozůstalost, na jeho zařízení se pak uloží přístupový klíč, který bude potřebovat, pokud o Vaši pozůstalost požádá. Tomuto kontaktu tak budou zpřístupněna vaše data na iCloudu. Mezi taková data patří třeba fotky, zprávy, poznámky, soubory, stažené aplikace, zálohy zařízení a další.

K některým informacím, jako jsou filmy, hudba, knihy nebo předplatná zakoupená na vaše Apple ID, a taky k datům uloženým v Klíčence, například k platebním údajům a heslům, kontaktní osoba přístup nezíská.

Detaily zde: https://support.apple.com/cs-cz/HT212360

Facebook

I Facebook myslí na to, co se stane s Vaším profilem po Vašem odchodu. Není se co divit, je to jedna z největších sociálních sítí a tohle byl vždy problém. Kamarádky profil před lety zrušili až po několika měsících komunikování se supportem a dokládáním úmrtního listu a dalších informací. Nyní je vše poměrně dobře automatizované pomocí přidání pověřené osoby.

LinkedIn

LinkedIn takovou možnost nemá a vše zatím nechává na komunikaci se supportem.

Budete tedy muset doložit Váš vztah k osobě jejíž profil chcete zrušit a také úmrtní list či další materiály.

To že není profil možné zrušit jen tak má svou logiku, protože by mohlo velmi snadno docházet ke zneužití této funkce trolly, hackery či zhrzenými milenkami.

TikTok

TikTok je mladá síť převážně pro mladé a tak tuhle otázku zatím moc neřeší, bohužel. TikTok má automatický mechanismus, díky kterému se Váš účet při 180 denní neaktivitě změní na náhodný název, nicméně Váš obsah tam žije dál.

Jediným mechanizmem tak zůstává možnost předat někomu uživatelské jméno a heslo k účtu a také přístup k druhému fakturu ověření pokud jste si jej nastavili.

Proto bych všem doporučil připojit k poslední vůli hlavní heslo ke správci hesel a záložní kódy ke dvoufaktoru.

Instagram

Také nemá automatizovanou možnost jak účet deaktivovat, využít je potřeba tento link: https://help.instagram.com/264154560391256/

Nabízí se pak tyto možnosti – pro lepší převzato z IG:
 
Zvěčnění účtu
Pokud obdržíme platnou žádost, pak instagramový účet zesnulého uživatele zvěčníme. Snažíme se, aby se odkazy na zvěčněné účty na Instagramu nezobrazovaly způsobem, který by případně mohl pohoršit přátele a rodinu zemřelého. Kromě toho podnikneme opatření k ochraně soukromí zemřelé osoby a daný účet zabezpečíme.
Pokud chcete nahlásit účet, který by měl být zvěčněn, kontaktujte nás. Abychom účet zvěčnili, vyžadujeme doklad úmrtí, například odkaz na nekrolog nebo článek v novinách.
Upozorňujeme, že vám ke zvěčněnému účtu nemůžeme poskytnout přihlašovací údaje. Přihlášení k účtu někoho jiného je za všech okolností proti našim zásadám.
 
Odebrání účtu
Ověření nejbližší rodinní příslušníci mohou požádat o odebrání účtu svého blízkého z Instagramu. Když podáváte žádost o odebrání účtu, budeme od vás vyžadovat doklad o tom, že skutečně jste nejbližším rodinným příslušníkem zesnulé osoby. Může to například být:
  • Rodný list zesnulé osoby.
  • Úmrtní list zesnulé osoby.
  • Úřední doklad vydaný místními úřady potvrzující, že jste zákonným zástupcem zesnulé osoby nebo správcem její pozůstalosti.

Twitter

I zde je potřeba profil manuálně nahlásit a to na tomto odkazu: https://help.twitter.com/en/forms/account-access/deactivate-or-close-account/deactivate-account-for-deceased

E-mail

Asi nejdůležitější služba ze všech, i když se nachází až na konci seznamu. Pokud máte přístup do e-mailu zesnulého, můžete si postupně požádat o resetování hesel na ostatních účtech, které se k e-mailu vážou. Díky tomu pak můžete dané profily pozastavit, smazat, nebo zvěčnit.

Tak, tím bychom měli seznam nejpoužívanějších služeb (nezapomeňte i na blog, pokud dotyčný píše) v němž padly i způsoby, jak se s takovou situací vypořádat případně i u dalších služeb. Několikrát tam bylo zmíněno slovo poslední vůle. Pokud ji ještě nemáte, doporučil s tím neotálet, protože jak by řekl klasik, neznáme dne ani hodiny.

Poslední vůle on-line

Jeden z důvodů, proč Češi je poslední vůle moc neřeší, je možná to, že si s tím představují zbytečnou a složitou administrativu a také pro někoho poměrně vysoký notářsky poplatek. Služby poskytované notářem jsou zpoplatněny podle tarifu ministerstva spravedlnosti, jedna závěť může stát například až 3 600 korun.

Málokdo tuší, že poslední vůli si můžete sepsat sami, stačí jen potvrdit od dvou svědků a bude považována za platnou. Nestojí vás to nic, nicméně může se ztratit a hlavně se nejedná o veřejnou listinu. Veřejná listina znamená výrazně lepší pozici v případě sporu, u závěti sepsané notářem musí ten, kdo ji popírá, prokázat, že závěť sepsaná notářem není platná, což není jednoduché. Naopak ten, kdo se ve sporu dovolává soukromé listiny, tedy například závěti se svědky, musí prokázat, že je platná.

Nicméně lepší podomácku sepsaná závěť (a poslední vůle) se dvěma svědky, než nic. Při řešení této problematiky jsem narazil na super službu, která je zahraniční, nicméně za jejím vývojem stojí Češi.

Jedná se o službu GoodTrust: https://mygoodtrust.com

V ní si můžete nejen sepsat digitální závěť, ale např. nahrát video, které se po vaší smrti automaticky rozešle pozůstalým a určitým osobám, kde jim můžete dát své poslední sbohem.

Služba zatím není v češtině, ale třeba se toho jednou dočkáme. Více pak na on-line workshopu, kde si jednotlivé možnosti probereme.

On-line náhrobek

Narazil jsem také na zajímavou službu s názvem poslední vzpomínka. Najdete ji zde: https://www.poslednivzpominka.cz/

Poslední vzpomínka je web, který uchovává informace např. příběh, videa a fotografie, které pozůstalí poskytnou.  Z těchto dat služba vytvoří on-line profil, který si mohou zobrazit všichni, kteří k němu mají odkaz.

Ten můžete buď publikovat na různých sociálních sítích, nebo jej schovat do QR kódu, který se nechá vyrýt na destičku a ta se umístí na náhrobek – přijde mi to jako super nápad a rovnou říkám, že tohle chci.

Budoucnost

A co nás čeká v budoucnu? Na to se můžete podívat v jednom z dílů seriálu Jaká je budoucnost na Netflixu, který mě k sepsání toho článku také trochu inspiroval:

https://www.netflix.com/watch/81197114?trackId=14170286

 

PRO TIP: Přihlaste se k odběru a žádný článek Vám neunikne. SPAMů se u mě bát nemusíte.

Tipy a triky:

  • určete si pověřenou osobu – manžela, manželku, sourozence, děti…
  • sepište poslední vůli včas, přidejte informace o tom, co se má stát s digitálními účty a daty
  • nerušte mobilní tarif zesnulého jako jednu z prvních věcí – na SMS může chodit druhý faktor ověření k účtům, které budete chtít zrušit
  • mějte někde (v obálce, v trezoru, u notáře či vykonavatele) schované heslo do správce hesel a záložní kódy k 2fa
  • bude třeba zrušit digitální předplatná – Netflix, Spotify, Disney+, M365
  • nahrajte poslední video lidem, na kterých Vám záleží
  • umřít můžete už dneska, myslete na to

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!