Cup of coffee and a newspaper

Drahý čtenáři, po delší době píši příspěvek, který není návod ani blogový příspěvek. Poslední rok jsem začal podnikat a na blog tak nezbývalo tolik času, kolik bych mu rád věnoval. Určitě tady vznikly super články např. prostě komplexní popis phishingu a nebo ten poslední o digitální pozůstalosti, ale jednalo se právě spíše o návody než o názory a blogové příspěvky či nějaké to čtení z kyberprostoru. Právě podtitulek blogu který jsem kdysi (už v roce 2016!) nazval „Postřehy z kyberprostoru“ bych v dalších měsících rád naplnil a krom návodů bych sem rád psal aj nějaké ty postřehy a osobní názory.

Změny na frontendu i backendu

Menu

Rozhodl jsem se web také trochu poupravit – bystří čtenáři si mohli všimnout, že se změnilo menu, které je nyní značně zjednodušené. Navíc do něj přibyla lupička pro vyhledávání, takže kvůli hledání nějakého textu v článcích se nemusíte vracet na hlavní stránku, jak tomu bylo v minulosti.

Darkmode

Opět se vrátilo tlačítko pro nastavení tmavého režimu, který je navíc nastaven tak, aby se mezi 21:00 a 05:00 zapnul automaticky, a také umí detekovat to, zda máte tmavý režim nastaven v operačním systému či prohlížeči – pokud ano Spajk.cz se vám automaticky načte v tmavém režimu také. Vyzkoušet si to můžete na tlačítku níže.

Blokový editor

Jak jsem někdy kyber-hipstr, tak jsem jindy konzerva. To se týkalo například klasického editoru WordPressu, nejsem dlouhou dobu používal, především kvůli kompatibilitě s některými funkcemi, jako například uložení boxu s aplikacemi. Takže jsem přešel na nový blokový editor a snažím se využívat a naučit se jeho nové možnosti. Jednou z nich je například možnost vložit tento Subscription button.

Články mailem

Díky tomu, že jsem možnost tohoto kouzelného tlačítka objevil, budete moc se dostávat každý nový článek e-mailem. Funkce je integrována přímo ve WordPressím Jetpacku. Nad touto možností jsem přemýšlel již téměř rok, od té doby co jsem vyzkoušel redakční systém ghost.io. Jsem rád, že se nakonec podařilo rozjet tuto možnost elegantně a ekonomicky právě díky integraci s Jetpackem.

Tlačítko na Odběr teď budu přidávat do všech nových článků a během zimy, když zbyde čas, jej nacpu i do starších a nejčtenějších evergreenů.

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe, že žádného SPAMu se ode mě bát nemusíte.

Pavel „Spajk“ Matějíček

Tlačítka pro sdílení

Pro velký úspěch jsem obnovil tlačítka pro snadné sdílení – najdete je na konci článku.

Takhle vypadají tlačítka pro sdílení.

Komentáře

Po failech s pluginy typu Disqus a starou verzí komentů od WordPressu, které byly plné SPAMu i přes spoustu antiSPAMových nastavení dávám šanci přepracovaným komentům integrovaným v Jetpacku a pouštím je tak u posledních několika článků do testovacího režimu.

Není vyžadovaná žádná registrace, jen pro vložení komentu je z bezpečnostních důvodů vyžadován e-mail (nebude použit k zasílání článku ani čehokoliv dalšího) a jméno (nickname) diskutujícího.

Ubylo „reklam“ na kafe

V posledním roce jsem trochu experimentoval s automatickým vkládáním výzvy k tomu, aby jste mi koupili kafe. Musím říct že pár plechovek kvalitního pressa jsem si za to koupil a za to vám moc děkuji!

Nicméně mě samotnému přišly tyto výzvy hlavně u delších článků poměrně obtěžující, takže jsem to zredukoval na jednu výzvu po 7. odstavci a druhou až na konci článku. V tomto článku jsem upozornění dokonce vypnul úplně.

Nadále tak platí, že web zůstane vždy plně bez reklam a pokud mi chcete přispět na provoz a tvůrčí činnost, kupte mi kafe.

Co bude dál?

Teď budu nějakou dobu hlídat kompatibilitu u starších článků, byť to vypadá, že nic ovlivněno nebylo. Pokud byste si nějaké změny všimli, určitě mi napište, kontakty na mne najdete v již zmiňovaném meníčku.

Po čase, až naskáčou nějací ti odběratelé, plánuji zrušit OneSignal – to je to, co Vám nyní vyskakuje v prohlížeči a ptá se Vás, jestli Vám stránka smí zasílat upozornění. Jednak to zhoršuje privacy skóre webu (je tam nějaká telemetrie), druhak to může dost lidí obtěžovat a je tam „jen“ cca 600 odběratelů.

Tak díky za přízeň, doufám že se Vám budou novinky líbit, dejte odběr a mějte se famfárově.