V roce 2021 se mi v hlavě zrodila myšlenka, udělat Slovník digimládeže. V něm mi spousta z Vás, zejména pak Václav Maněna, přidalo spoustu termínů, které jste chtěli ozřejmit a já zpracovat. Nicméně jsem začal podnikat, pak rozjel firmu a projekt usnul.

Teď je ale zpět, a s pozměněným názvem Slovník kybermládeže se vrací jako bájný Fénix vstávající z popela.

Slovník má teď svou vlastní stránku – https://slovnikkybermladeze.cz

Chcete rovnou hledat v tabulce? Žádný problém, klikněte sem.

Proč projekt vznikl

Zjistil jsem že rodiče, učitelé a další dospěláci nerozumí tomu, o čem děti mluví. Nejen že nerozumí dnešní době, to by bylo pochopitelné, to potkává každou generaci, ale oni nerozumí především jednotlivým výrazům – hláškám, popkulturním milníkům a hernímu slangu.

Vzniká tak zbytečně jazyková i myšlenková bariéra a prohlubuje se generační propast. Rád bych, abychom všichni žili co nejblíže sobě a ne na oddělených stranách pomyslné kyberbarikády. Technologie mají lidi spojovat, ne rozdělovat a proto vzniká tento slovník.

Na školeních, ale i při rozhovorech s vrstevníky, boomery i důchodci, jsem se stále setkával s myšlenkou, že by se jim podobný slovník hodil, a protože jsem lidumil a věřím, že lidské vědění patří světu, rozhodl jsem se začátkem roku 2023 projekt dotáhnout.

Ilustrace a forma

Původně (2021) jsem chtěl, aby slovník vyšel jako fyzická kniha s ilustracemi. Maloval jsem si to tak, že to vydám u Melvila a ilustrace mi udělá Nikkarin.

Nicméně můj nedostatek volného času a také neschopnost napsat Nikkarinovi alespoň mail, abych zjistil, zda by do toho vůbec šel a za kolik, vyústil v to, že jsem původní myšlenku přehodnotil. Neměl jsem energii dělat sbírku na HitHitu, vydat to na vlastní náklady mi přišlo rizikové, koordinovat ilustrátora, korektora a sebe byla v mém špatně zvládaném time-managementu taková výzva, že mi přišlo nereálné jí splnit.

Pak mě ale jednoho dne něco osvítilo – nebudu řešit peníze, udělám to jako elektronickou verzi, kterou budu dávat na Instagram. Ušetřím papír a dám to díky tomu lidem k dispozici jen za drobný poplatek – něco mezi 99Kč až 299 Kč. V tu dobu jsem zrovna objevoval kouzla umělé inteligence a v tu chvíli mi došlo, že nepotřebuji ilustrátora. Sorry Nikkarine.

A tak slovník nyní vychází v digitální podobě a o ilustrace se postarala neuronová síť Midjourney.

Obrázky jsem sám generoval tak, aby co nejvíce korespondovaly s tím, jak bych si je představoval od ilustrátora. V e-booku tak najdete i kus mé umělecké stránky – lidem co tvoří tímto způsobem se začíná říkat AI Artist – ne že bych se za jednoho považoval, ale ta role mě bavila a snažil jsem se udělat obrázky do slovníku podle svého nejlepšího cítění, vědomí a svědomí. Nakonec jsem s výsledkem spokojen více, než s původní ideou knihy s pár ilustracemi.

Formy vydání

Slovník bude vydáván ve třech formách a tady Vám je postupně představím.

E-book ve formě PDF

Tohle je můj neoblíbenější formát, i když vznikl až jako druhý. Původně jsem začal dělat na sérii instagramových/twitter příspěvků, ale přišlo mi jako hrozná škoda, že obrázky v pozadí nejsou skoro vidět. Tak mě napadlo dát text na jednu stranu, obrázek na druhou. Je to pak ready i pro případné tištěné vydání.

Slovník kybermládeže si můžete stáhnou zde:

Slovník a jeho tvorba mi dala zabrat a tak na jeho konci žádám o malý donate – tedy příspěvek, jak ve slovníku též vysvětluji. 🙂 Rozhodl jsem se jej totiž nakonec neprodávat, ale dát jej k dispozici zdarma všem, protože si myslím, že je potřeba a má pomáhat lidem.

Na druhou stranu, proč nedat lidem možnost mě podpořit – a tak mě napadlo dát do slovníku QR kód odkazující na http://buymeacoffee.com/spajk kde mi můžete koupit kafe (umí i Apple pay) a nebo si slovník stáhnout v plné kvalitě i s věnováním a digitálním podpisem za 10€.

Slovník jsem po zralé úvaze seřadil podle české výslovnosti – tak jak by výraz napsal a hledal neznalý dospělák. Takže třeba výraz Cool, který se čte „kůl“ najdete pod písmenem „K“.

Příspěvky na Instagram a další socky

Na instáči, což měla být platforma kde slovník rozjedu, můžete dát follow mému blogu, který jsem dneska oddělil od soukromého života: https://www.instagram.com/spajk.cz/

Na insta, na twitteru a facebooku budu pravidelně, dejme tomu 2x – 3x týdně, poustovat jednotlivé termíny ze slovníku. Je to totiž původní forma ve které mě napadlo slovník reinkarnovat, protože jsem si říkal, že pokud budu stále čekat až shromáždím dost termínů, tak to nikdy nevnikne. Přišlo mi proto fajn začít postupně vydávat touto formou.

Nicméně zatím se mi podařilo zpracovat 101 termínů do PDF i jako příspěvky, což na první díl podle mě stačí. Příspěvky ale půjdou ven i tak, přesně jak píšu na začátku předchozího odstavce.

On-line verze, tabulka, díl první

Když jsem dával info o tom, že slovník půjde ven, na Twitter, hned se mi ozvala jedna paní učitelka s dotazem, jestli budu slovník aktualizovat. Ano, budu, mám v plánu vydat tři až čtyři díly, pak bych klidně zkusil tu HitHit kampaň a jednou bych to fakt rád vydal jako knihu, což je můj velký, životní sen. Věřím že leckoho ilustrace od Midjourney vystřelili jako mě a pár korun za tento unikátní počin dá. Nicméně v malém si svůj sen plním už teď, protože i této e-knize jsem nechal přidělit vlastní ISBN 978-80-11-02807-7.

Pořád jsem si ale lámal hlavu s tím, že v PDF se sice dá vyhledávat, ale není to pro to ideální forma. 🙂 Logicky se tak nabízelo hodit to někam do tabulky. A já si vzpomněl že kolegové z Digiskills mají v oblibě AirTable.

No tak tady ji máte:

Jde tam hledat, jde to zvětšit, povolil jsem kopírování ven. Tak ať slouží!

Smostatný link na tabulku, kdybyste to chtěli používat jinak než u mě na webu, je zde: https://airtable.com/shrmLXuZCjBx8Jm0A

Co bude dál

To je přeci jasné – dvojka! Na druhém díle se už dělá, resp. sbírám podklady. Založil jsem k tomu speciální OrgPad stránku: https://orgpad.com/s/VbKBlb-S1GI

Není nutné se registrovat (i když doporučuji, OrgPad je super služba), stačí kliknout na Upravit a můžete přidávat.

Druhý díl v přípravě

Dávám sem náhled na druhý díl – měl by vyjít před letními prázdninami. Kolem 50 slov mi dodal Daniel Pražák, který na podobném projektu kdysi také pracoval, za což mu nesmírně děkuji.

Věřím, že se Vám slovník líbí, budu moc rád, když mi koupíte kafe a hlavně, když budete slovník šířit dál.

Link na tento článek pro ty, kdož nechtějí kopírovat z adresního řádku: https://spajk.cz/slovnik-kybermladeze/

Slovník Kybermládeže v médiích

Slovník se setkal se super ohlasem i mimo rodičovskou a učitelskou komunitu na sociálních sítích. Psalo se o něm například zde:

Živě.cz: https://www.zive.cz/clanky/aby-vas-felac-nudesky-ani-robuxy-neprekvapily-stahujte-ilustrovany-slovnik-pro-boomery/

Téma: Číslo 21/023

SUPER MEGA DigiDay:

Prevence kriminality: https://prevencekriminality.cz/podivejte-se-na-nove-slovniky-digi-a-kyber-pojmu/

Sškola: https://www.sskola.cz/spajkuv-slovnik-kybermladeze/

Asociace češtinářů: https://www.ascestinaru.cz/pavel-matejicek-slovnik-kybermladeze/


✨ Poděkování ✨

Velký dík patří spoustě lidem, takže si tu uděláme takový hall of fame:

  • Václavovi Maněnovi že mě podporoval, sdílel, propagoval a dal spoustu námětů na termíny
  • Martinovi Buchtovi za korektury, pomoc a konzultace
  • Danielovi Pražákovi za podklady pro druhý díl
  • Martinovi Pospíšilovi (FaithCZ) z herní komunity Adult CZ/SK Gamers
  • Uživateli Nemesis ze stejné komunity
  • Mé ženě za podporu a dětem za inspiraci
  • a mnoha dalším, na které jsem určitě zapomněl a tímto prosím za prominutí.