V poslední době je v kurzu kopnout si do Facebooku.

Otázka je, jestli právem. Pojďme si postupně projít všechny tři bezpečnostní kauzy z poslední doby a dám Vám i pár tipů, jak se vyvarovat zneužití (nejen) Vašich soukromých dat.

Aplikace třetích stran

Vše odstartovala kauza, kdy společnost Cambridge Analytica proflákla, že díky aplikacím propojeným s Facebookem, která měla práva vyslídit i data Vašich přátel, dokázala ovlivnit veřejné mínění ve volební kampani Donalda Trumpa.

Možná budete překvapeni, kolika appkám jste dali přístup nejen ke svým datům, ale i k datům Vašich přátel. Rozhodně doporučuji tento seznam zredukovat na nezbytné minimum.

V Nastavení přejděte na Apps and websites. Zde pak uvidíte seznam aplikací, které jsou s Facebookem propojeny a jste do nich přihlášeni. Nejspíše nebude malý 🙂 Stačí tedy každou nežádoucí appku vybrat a zvolit Odebrat.

Data mining

Následně bylo zneužito vyhledávání uživatelů podle e-mailu a telefonního čísla, kdy si tyto údaje mohli snadno vytáhnout sběrači informací a tato data dále přeprodat, třeba k marketingovým (a nebo i jiným) účelům.

Tomu už za Vás zabránil Facebook a vyhledávácí mechanismy omezil. I tak na Vás ale musím apelovat abyste vždy zvážili, co vše sdílíte veřejně, zda máte veřejný nebo uzavřený seznam přátel a tak dále.

Bezpečnost jako záminka pro čtení zpráv

Zatím posledním prohlášením, které přidává pomyslný hřebíček do rakve Facebooku je to, že sám Mark Zuckerberg přiznal, že zprávy na platformě Messenger jsou skenovány automatickým systémem.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

To si samozřejmě Facebook odůvodňuje tím, že je to kvůli bezpečnosti uživatele. Zprávy prvně skenuje automat, který hledá především phishingové odkazy, soubory s malwarem případně fake news a podobně. Obrázky jsou pak kontrolovány, zda se nejedná například o dětskou pornografii nebo jiný, podmínkami Facebooku zakázaný obsah (free the nipples!).

V momentě, kdy automat takový obsah odhalí, je předhozen k revizi moderátorům Facebooku kde do hry vstupuje lidský faktor. Člověk posoudí, zda se skutečně jedná o závadný obsah a zprávy může vymazat, uživatele zablokovat, možná i kontaktovat potřebné úřady.

Znělo by to krásně a člověk by jim to i věřil, kdyby se tedy dříve nedušovali, že komunikaci mezi lidmi nečtou. Byl proveden i test, kdy si dva bezpečnostní analytici založili nové profily, začali si psát o tom, že splu čekají miminko a ejhle – v reklamách na Facebooku se jim zčista jasna začaly objevovat dětské autosedačky, plenky, výživa…

Facebook neví nic, co mu neřekneme

Nemá ale cenu házet vše na Facebook – ten ví jen to, co mu řekneme. A při jeho založení jsme s tím souhlasili, tak si vlastně nemáme nač stěžovat. Upřímně – kdo v dnešní době věří tomu, že zrovna Facebook (ale i Google a další) neschraňuje a nevyužívá všechna naše data, je mírně řečeno bláhový.

Pokud se chcete zhrozit, stáhněte si k sobě všechna data, která o Vás Facebook má – budete dost možná překvapeni.

V Nastavení přejděte na Obecné s poté klikněte na Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku.

Soubor s daty se bude nějakou dobu vytvářet, podle toho, kolik jste toho o sobě Facebooku napráskali. Následně dorazí odkaz pro stažení na e-mail, který máte uvedený jako hlavní ve svém profilu.

Archiv po rozbalení (můj měl 1.3 GB) obsahuje informace o Vás (osobní data, všechny předchozí vztahy, školy, zaměstnání, rodinné příslušníky…), všechno co jste kdy lajkli (knihy, filmy, hudbu…), kontakty na Vaše přátele – pokud jste měli FB v mobilu, nedivte se, že zde uvidíte celý Váš telefonní seznam včetně čísel přátel.

No a dále tu najdete zkrátka vše – kompletní přepis všech zpráv, které jste kdy napsali přes Messenger, všechny fotky a videa, co jste sdíleli, události, kterých jste se chtěli a nebo zúčastnili… Zkrátka vše. Může to být velmi zajímavé čtení 😉 A nutno dodat, že nejen pro Vás.

Závěrem

… bych rád dodal, že pokud si ceníte svého soukromí, ideální je Facebook ani Messenger nepoužívat. Stejně tak Google, LinkedIn, Bing, Microsoft account, Instagram, WhatsApp (poslední dva zmíněný patří Facebooku), cloud je sprosté slovo a mohli bychom takto pokračovat ještě dlouho… Zkrátka asi už nepoužívat nic co nejspíše běžně používáte.

Pokud chcete mít své soukromí alespoň trochu pod kontrolou, tak je tu operační systém Tails, na maily Proton Mail, na posílání zpráv Telegram, jako vyhledávač mít ideálně DuckDuckGo a vše je dobré používat přes VPN prostup na váš vlastní vzdálený virtuální server pronajatý za Bitcoiny a přes něj teprve přistupovat k Tor síti a pak teprve k výše uvedeným službám. A to samozřejmě pouze z počítače ke kterému máte přísup jen vy a nikdo jiný, má zamčený BIOS, ideálně je bez harddisku a výše zmíněný Tails spouštíte Live z bootovacího USB, které je jinak zamčené v trezoru nebo jej nosíte neustále na krku.

Tak anonymitě zdar!

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!