Je tam všechno! Označení od neznámého, fejkování známé značky, falešné komentáře i „výhra super“ výrobku a následná srážka předplacené částky z Vaší karty.

O co se jedná? O Dyson scam! Takhle jsem se svým barberem (Gee & Geesus) pojemoval to, co se teď šíří Instagramem. Tradiční phishing přes maily totiž na mladý moc nezabírá, zato na ně platí různý soutěže a výhry. Toho se rozhodli využít i podvodníci na internetu a tak na Instagramu (a nejspíše i dalších sítích) rozjeli masivní kampaň.

Jak Dyson scam vypadá?

Na Insta Vám blikne upozornění, že Vás někdo označil v příspěvku s názvem ve stylu Vyhráli jste fén Dyson Supersonic. A pak následuje prstíky olemovaný odkaz s odkazem na profil, kam Vás chtějí dostat. Na profil proto, že na Insta nemůžete vložit do příspěvku klikatelnou URL. Neváhal jsem a vydal se tam za Vás.

Budete tedy přesměrováni na nějaký profil. Těch mají podvodníci slušnou zásobu a je možné neustále vytvářet nové – tohle je výhoda proti mailovým kampaním, zde totiž nejsou skoro žádné SPAM filtry a blokátory phishingu. Ale zpátky – na této stránce (profilu) máte tedy pár fotek fénu a odkaz, který již vede na podvodný web.

Zpozornět byste měli krom podivné URL (na obrázku výše) také tomu, že je zde málo followers – notoricky známý výrobce vysavačů a další domácí techniky má jistě více než 42 sledujících.

Aby článek nebyl moc dlouhý, vkládám galerii toho, co je pak na falešném webu.

Útočníci tam ten poslední disclaimer dávají, aby se bránili případným právním tahanicím – seznámili Vás totiž s podmínkami. Pokud je to tak (těžko říci, kartu jsem tam nezadal) tak útočnici jsou v tomhle případě po malých částkách – buď doufají, že to lidi kdyžtak oželí, nebo že jim to nebude stát za případné podání žaloby.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Co s tím?

Jediná možnost, která mě napadá je hlásit a blokovat podobné účty – na Insta jinou možnost nemáte.

Druhou možností je pak samozřejmě varovat své známé, ideálně sdílením toho článku. Počítám, že tak za den či dva je zkopírují Daniel Dočekal a pak i Živě.cz a díky tomu se o tom dozví více lidí. 🙂

Tak přeji pěkné svátky a bacha na podobné podvody – bude jich teď ranec.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!