Jak pomocí Google Chrome najít nechtěný software

Nechtěný či nežádoucí software obsahuje mnoho různých podskupin, jako je adware, falešné optimalizéry výkonu, podvodné či nefunkční doplňky, které odesílají více dat než by měly a mnoho dalšího, ty se pak stávají noční můrou běžných uživatelů internetu.  Mnoho z nich totiž překročí pomylsnou a velmi tenkou hranici a už nejsou jen obtěžujícím balastem, ale mohou zneužívat výkon Vašeho PC k těžení kryptoměn či krást citlivé údaje.

Mnoho lidí neví, že Google Chrome, který dnes patří mezi nejrozšířenější prohlížeče, obsahuje nástroj Chrome Cleanup, který umí nežádoucí software detekovat a odstranit. A proto si o něm něco řekneme.

Chrome Cleanup

Tento nástroj byl vytvořen v laboratořích společnosti ESET a pokud máte nainstalován Chrome, pravidelně kontroluje počítač na výskyt nežádoucího softwaru a v případě, že nějaký detekuje, upozorní na to uživatele a balast odstraní. Nejedná se však o antivir jako takový! Chrome Cleanup nezachytává malware, zaměřuje se pouze na nevyžádaný software, který by souvisel s webovými prohlížeči. Přidává tak ale další vrstvu ochrany i pro uživatele, kteří nepoužívají antivirové programy, blokaci reklam a skriptů.

 

Spuštění kontroly

Kontrola probíhá automaticky, můžete ji však spustit i na vyžádání a to tak, že do adresného řádku zadáte příkaz chrome://settings/cleanup a potvrdíte Enterem.

Kliknutím na Najít pak spustíte kontrolu. Vyhledávání může nějakou dobu trvat.

 

Pokud máte aktivní volbu Nahlásit podrobnosti do Googlu, budou odeslány statistické informace o tom jaké u Vás běží programy, naplánované úlohy, hodnoty v registru, názvy souborů, přípony a moduly asociované s nechtěnými programy. Tato data slouží ke zpřesnění výsledků Chrome Cleanupu a budou u Googlu uložena po dobu 14ti dnů. Pokud byste chtěli upravit jaká data budou odesílána, mrkněte sem.

V ideálním případě dopadne kontrola takto:

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Pokud je však nějaký nežádoucí software nalezen, budete o tom informováni a budete jej moci odebrat kliknutím na tlačítko Odstranit.

Omlouvám se za poslední screenshoty v angličtině, ale mám moc čistý počítač 🙂 . Pokud byste někdo měl počeštěné screenshoty s nálezem, budu moc rád, pokud mi je zašlete.

Pro odstranění hrozeb bude nejspíše potřeba restartovat počítač. Od té chvíle by měl být Váš počítač čistý. V případě, že se u Vás nacházel nějaký nechtěný softík, je ale docela slušná šance, že se tam nachází i něco dalšího. Doporučil bych tedy rovnou pustit i kontrolu zaměřenou na malware. Pokud patříte mezi ty, kdož nevěří na antivirové programy, zkuste například bezplatný nástroj ESET Online Scanner.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Podělte se s ostatními o Váš názor!