Nechtěný či nežádoucí software obsahuje mnoho různých podskupin, jako je adware, falešné optimalizéry výkonu, podvodné či nefunkční doplňky, které odesílají více dat než by měly a mnoho dalšího, ty se pak stávají noční můrou běžných uživatelů internetu.  Mnoho z nich totiž překročí pomylsnou a velmi tenkou hranici a už nejsou jen obtěžujícím balastem, ale mohou zneužívat výkon Vašeho PC k těžení kryptoměn či krást citlivé údaje.

Mnoho lidí neví, že Google Chrome, který dnes patří mezi nejrozšířenější prohlížeče, obsahuje nástroj Chrome Cleanup, který umí nežádoucí software detekovat a odstranit. A proto si o něm něco řekneme.

Chrome Cleanup

Tento nástroj byl vytvořen v laboratořích společnosti ESET a pokud máte nainstalován Chrome, pravidelně kontroluje počítač na výskyt nežádoucího softwaru a v případě, že nějaký detekuje, upozorní na to uživatele a balast odstraní. Nejedná se však o antivir jako takový! Chrome Cleanup nezachytává malware, zaměřuje se pouze na nevyžádaný software, který by souvisel s webovými prohlížeči. Přidává tak ale další vrstvu ochrany i pro uživatele, kteří nepoužívají antivirové programy, blokaci reklam a skriptů.

 

Spuštění kontroly

Kontrola probíhá automaticky, můžete ji však spustit i na vyžádání a to tak, že do adresného řádku zadáte příkaz chrome://settings/cleanup a potvrdíte Enterem.

Kliknutím na Najít pak spustíte kontrolu. Vyhledávání může nějakou dobu trvat.

 

Pokud máte aktivní volbu Nahlásit podrobnosti do Googlu, budou odeslány statistické informace o tom jaké u Vás běží programy, naplánované úlohy, hodnoty v registru, názvy souborů, přípony a moduly asociované s nechtěnými programy. Tato data slouží ke zpřesnění výsledků Chrome Cleanupu a budou u Googlu uložena po dobu 14ti dnů. Pokud byste chtěli upravit jaká data budou odesílána, mrkněte sem.

V ideálním případě dopadne kontrola takto:

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Pokud je však nějaký nežádoucí software nalezen, budete o tom informováni a budete jej moci odebrat kliknutím na tlačítko Odstranit.

Omlouvám se za poslední screenshoty v angličtině, ale mám moc čistý počítač 🙂 . Pokud byste někdo měl počeštěné screenshoty s nálezem, budu moc rád, pokud mi je zašlete.

Pro odstranění hrozeb bude nejspíše potřeba restartovat počítač. Od té chvíle by měl být Váš počítač čistý. V případě, že se u Vás nacházel nějaký nechtěný softík, je ale docela slušná šance, že se tam nachází i něco dalšího. Doporučil bych tedy rovnou pustit i kontrolu zaměřenou na malware. Pokud patříte mezi ty, kdož nevěří na antivirové programy, zkuste například bezplatný nástroj ESET Online Scanner.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!