Často se mě lidé na školeních ptají, zda je bezpečné zálohovat do cloudu. A tak jsem se rozhodl sepsat moje názory, úvahy a doporučení do článku.
Každá záloha lepší než žádná
Zajímavé je to, že většina lidí má vestavěný OneDrive, či používá Google Disk, ale bojí se do něj zálohovat. Což o to, paranoiu v tomto případě podporuju, ale ve chvíli, kdy tito lidé nemají vůbec žádné zálohy, není podle mě na místě. Takže – do cloudu klidně zálohujte.
Nevěříte cloudu?
Pokud se bojíte, že si Microsoft či Google budou číst Vaše data, tak u firemních licencí to (nejspíš) nehrozí, u těch free je možné, že si slíznou nějaká metadata. Pokud tedy máte nějaké citlivé dokumenty, které nechcete za žádnou cenu komukoliv z Big Tech ukázat, prostě je zašifrujte. Je to komlikované? Postačí si udělat *.zip archiv a opatřit jej heslem. A heslo si uložit do správce hesel.
K takto ochráněným datům a jejich metadatům se hned tak něco nedostane a Vy můžete klidněji spát.
Cloud je jen tak bezpečný, jak si ho uděláte
Cloud je jen počítač někoho jiného. To je hláška, kterou často od ajťáků zaslechnete a je to defacto pravda. Zálohování a ukládání dat do cloudu je pohodlné, ale je potřeba, aby bylo i bezpečné. Proto si vždy nastavte přihlašování pomocí dvoufaktorového ověřování! Jen tak zabráníte tomu, že v případě, kdy Vaše heslo nějak záhadně uteče, nepodaří se útočníkům k Vašim datům dostat. Bez 2FA se prostě nepřihlásí.
2FA není všespása (ostatně jako nic), jsou zde způsoby, jak jej obejít ale řekněme, že jsou poměrně komplikované. Jeden z těch jednodušších je třeba ukradení cookie, která říká že jste k účtu úspěšně přihlášení (i s 2FA) – proto je potřeba mít v PC antivir, který podobnou nekalou aktivitu a malware typu Cookie stealer odhalí.
Trezor v OneDrive
Microsoft OneDrive pro domácnosti má geniální funkci Trezor – speciální složka, která je zamčená i když jste přihlášení na PC. V Trezoru můžete mít třeba naskenované doklady či jiná citlivá data a do složky nedostane nikdo, kdo by se k PC zrovna nachomýtnul – třeba děti či členové rodiny. Pro otevření složky je třeba použít 2FA a po pár minutách neaktivity se opět zamkne.
🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖 💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸 🕵️♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️♂️ 🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎 ❤️ Líbí se Vám článek? ❤️
Snadná obnova po havárii
Osobně cloud využívám nejen pro synchronizaci dokumentů mezi více zařízeními, ale i pro zálohování. Například ve Windows mám na jednom SSD disku jen operační systém a všechny dokumenty, obrázky a podobně mám v Cloudu. OneDrive umí inteligentně šetřit místo na disku a tak máte stažené jen ty soubory co používáte a potřebujete je, ostatní jsou online a kdykoliv se rychle stáhnou.
Stejně to má pak i iCloud a co Google netuším, to mi klidně napište dolu do komentářů k článku. V případě, že by mi disk odešel, nebo došlo k nějaké chybě či napadení, jednoduše nainstaluju aktuální Windows, přihlásím se svým Microsoft účtem, zadám 2FA a data se sama stáhnou a jede se dál. Snadné, bezpečné a levné.
Privacy friendly alternativy
Nemáte rádi Microsoft, Google nebo Apple? Chápu. Jsou tu i alternativy, které ctí Vaše soukromí. Z těch nejznámějších uvádím tyto:
- Proton Drive: https://www.privacytools.io/go/proton.me
- pCloud: https://www.pcloud.com//eu
- Mega: https://www.privacytools.io/go/mega.nz
Nebo si můžete zkusit rozjet vlastní cloud třeba na domácí NAS. Ale o tom zas příště…
🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖 💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸 🕵️♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️♂️ 🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎 ❤️ Líbí se Vám článek? ❤️