K napsání tohoto článku mě dovedlo krátké video z facebookové stránky seriálu Mr. Robot, které upozorňuje na problematiku metadat – informací, které jsou součástí každé digitální fotografie a které často bezmyšlenkovitě šíříme do světa.
Originální video naleznete zde: https://www.facebook.com/WhoIsMrRobot/videos/1649386541794949/
Volný překlad:
Metadata.
Příběh schovaný za daty.
Když lidé sdílejí fotografie na Instagramu nebo Facebooku, tak si neuvědomují, že pouze dávají kdejakému sociálnímu médiu informace o své kameře, modelu telefonu, jménu a své poloze.
To vše je ukryto uvnitř metadat fotografií.
Co jsou to metadata
Metadata, nebo také EXIF (Exchangeable Image File Format) představují sadu standardizovaných informací o souboru, jako je jméno autora, rozlišení, barevný prostor, copyright a klíčová slova, která jsou na něj aplikována. Například většina digitálních fotoaparátů připojuje některé základní informace k obrazovému souboru, jako je jeho výška, šířka, formát souboru a čas, kdy byl snímek vyfotografován. Mohou však obsahovat i GPS informace o místě, kde byla která fotografie vyfocena, výrobce a model telefonu/fotoaparátu a další.
V momentě kdy sdílíte své fotografie s ostatními, dáváte tak celému světu informaci, kdy jste kde byli a co jste tam dělali. Což obvykle nevadí, ale i v případě, že chcete někoho pozlobit a pošlete mu starou fotografii z dovolené a budete mu chtít nalhat že dovolenkujete právě teď, tak EXIF informace Vás prásknou 🙂
Stejně tak i když nikde na Facebooku a dalších sociálních sítích neuvádíte svou přesnou adresu, stačí jedna smartphonem pořízená fotografie u Vašeho domu a případný stalker či lupič zná přesnou polohu Vašeho bydliště.
Aby to neznělo tak strašidelně – Facebook, Insagram a další sociální sítě tyto informace obvykle nesdílejí s ostatními – pokud tedy na Facebook nahrajete fotku, Facebook z ní metadata odstraní a člověk který by si ji stáhl, uvidí jen informace o rozlišení a podobně. Samy sociální sítě tyto informace ale mají a umí s nimi pracovat.
V momentě kdy ale fotku zkopírujete z SD karty a někomu jí pošlete (mailem, messengerem) nebo ze svého cloudu či úložiště někam vysdílíte, metadata se s fotkou normálně odesílají.
🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖 💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸 🕵️♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️♂️ 🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎 ❤️ Líbí se Vám článek? ❤️
Jak metadata odstranit
Na to se mě ptal kamarád na facebooku a proto tento článek vlastně píšu 🙂 Metadata lze samozřejmě nejen mazat, ale i upravovat (falšovat).
Odstranění ve Windows
V Průzkumníku Windows (vyvoláte stiskem + E ) najděte fotografii která Vás zajímá a klikněte na ni pravým myšítkem. Zvolte položku Vlastnosti.
V novém okně které se otevře najděte položku Podrobnosti. A zde už najdeme docela dost zajímavých informací 🙂 Více o zneužití metadat naleznete níže. Zde klikněte na možnost Odebrat vlastnosti a osobní informace a v dalším okně pak můžete buď odebrat vše, nebo Odebrat následující vlastnosti z tohoto souboru.
Odstranění pomocí mobilní aplikace
EXIF informací se můžete zbavit i na mobilu/tabletu například pomocí těchto aplikací:
Photo Exif Editor
Metapho
Odstranění pomocí GIMPu
Odstranit metadata lze i pomocí opensource editoru fotografií s názvem GIMP. Stačí fotografii v GIMPu otevřít a následně kliknout na Soubor > Export As…
Zde pak zvolte název nového souboru, klikněte na Exportovat a v dalším okně klikněte na Rozšířené volby a odškrtněte možnost Uložit data EXIF. Nakoec klikněte ještě jednou na Exportovat a je hotovo.
Jak metadata zneužít
Už jsem to psal výše, ale napíšu to znovu – pro stalkování jsou metadata nástrojem k nezaplacení. Na netu například zveřejním naprosto nevinou fotografii dvou hrajících si dětí.
Co z toho bude stalker/hacker mít? Zjistí například toto:
A to není málo! Najednou víme nejen jakým konkrétním telefonem je fotka focena, ale známe i detailní informace o tom, kde byla fotka pořízena.
Stačí GPS údaje převést na decimální:
A ty pak vložit do Googlu:
No a už víte, kde a kdy přesně jsme byli a co jsme tam dělali. Pokud se podobná fotografie bude objevovat často, zjistíte tak rutinu uživatele a pak na něj můžete třeba spáchat atentát. To vše díky jediné fotografii.
Slovo závěrem
Pokud Vám záleží na Vašem soukromí, přemýšlejte co a kam sdílíte a nezapomeňte, že nejde jen o to co je na fotografii, ale i o to, co je v ní.
🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖 💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸 🕵️♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️♂️ 🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎 ❤️ Líbí se Vám článek? ❤️