Amazon přináší novinku s názvem Amazon Key. Pokud by se jednalo pouze o hardware, asi by to nic zajímavého nebylo – chytrý zámek a IP kamera. Ale celkovou koncepcí a službami, které k ní bude Amazon nabízet, se jedná o zajímavý precedent, který možná změní naše životy a ovlivní způsob, jakým vnímáme své soukromí.

O komentář na toto téma mě požádali z Českého rozhlasu Plus. Dodal jsem tedy nějaké detaily a i na mou citaci došlo 🙂

O co se jedná ?

Jak už bylo zmíněno, bude se jednat o chytrý zámek a kameru které si přimontujete (necháte přimontovat od Amazonu) na dveře. V momentě kdy Vám bude Amazon doručovat balík a vy nebudete doma, kurýr načte čárový kód na balíku a zámek se mu otevře. Vám se v aplikaci na mobilu ukáže, že kurýr balík doručuje, Případně videozáznam můžete zhlédnout později. Když je balík za dveřmi, kurýr za sebou zavře. V tu chvíli se přegeneruje přístupový kód a nikdo se do domu nedostane.

Amazon Key

Zní to dobře, co? Konec nedoručeným balíkům! No, tak zase prrrr…

Pokud jste alespoň trochu paranoidní, nebo jste fanoušky sci-fi a cyberberpunku, případně jste alespoň někdy slyšeli o románu 1948, určitě Vás napadne mnoho způsobů jak by se toho dalo zneužít.

V čem vidím problém ?

Hlavně v bezpečnosti. A také v tom, že Amazon o Vás bude dost vědět. Představte si, že kamera bude všechno co snímá streamovat do cloudu. A cloud je vlastně jen počítač někoho jiného. A ten někdo tak bude přesně vědět, v kolik chodíte do práce, kdo chodí k Vám domů a kdy, v jakém stavu se vracíte z pubu… No a to je teprve začátek…

Abych se neopakoval, vkládám zde přípravu na rozhovor i rozhovor samotný, kde popisuji zbytek:

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Textová a detailnější verze

1) Ta služba vyžaduje instalaci nového zámku na dveře, který půjde na dálku odemknout mobilem. Bude ta technologie podle dostupných informací dost zabezpečená?

Zatím není moc technických detailů, ví se ale, že u zámku bude použit Zigbee protokol, který se používá u IoT. Co se týká  bezpečnosti chytrých zámků, na konferenci DEF CON bezpečnostní experti testovali 16 chytrých zámků a u 75% z nich byly nalezeny zranitelnosti.

Krom hacknutí samotného zámku se pak nabízí i použití podvodných aplikací, které si uživatel stáhne a útočník by pak mohl získat jeho přístupové údaje ke službě a zámek si pak otevřít dle libosti.

Amazon Key

2) Součástí je taky kamera, která bude umístěná přede dveřmi a začne nahrávat kdykoliv detekuje pohyb (tedy nejen poslíčky), a data bude posílat do cloudu. Zase, nehrozí tam nějaké zneužití? Jsou ty cloudové technologie skutečně tak bezpečné?

Amazon plánuje krom doručování zásilek využít i další služby, jako je venčení psů a úklid domu. Bude tak mít detailní přehled o Vašem životním cyklu a o pohybu osob ve Vašem domě. Pokud si představíme že se k tomu v budoucnu přidá technologie pro rozpoznávání obličejů, může tak zaznamenávat kdo a kdy navštěvuje Váš dům a zjistit tak detaily třeba o Vašem intimním životě.

O zabezpečení a protokolech které kamera bude využívat zatím nejsou dostupné informace, ale kamery byly v minulosti často zneužívány jak ke kradení video obsahu, tak pro zapojení do botnetu, dovedu si tedy představit, že i zde číhá značné bezpečnostní riziko.

Samozřejmě je zde i riziko že kurýr místo doručení zásilky udělá něco jiného – třeba si vypůjčí něco z Vašeho sekretáře. To by bylo asi snadno dohledatelné a Amazon by za to nesl jistě zodpovědnost, ale to Vám rodinné šperky asi nevrátí.

Závěrem

Za pár let uvidíme, kam se to vyvine. Bohužel se obávám, že cenou za lidské pohodlí bude ztráta našeho soukromí. A jak říká Padmé Amidala ve třetím díle Star Wars – „Tak takhle umírá svoboda – za bouřlivého potlesku…“. A pokud se podobné technologie rozšíří (a podle mě se rozšíří) tak se bude tleskat opravdu hodně. A někteří budou tleskat i ve stoje.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!