Co je to MeWe

MeWe je sociální síť, která je postavena na zachování soukromí jejích uživatelů. Sama sebe označuje za opak Facebooku, často se můžete setkat s pojmem Anti-Facebook a distancuje se od jeho praktik – sběru a prodeje dat jeho uživatelů třetím stranám, cílení reklamy, manipulaci zobrazovaných příspěvků a vytváření sociálních bublin.

Na MeWe vlastníte Váš obsah Vy, kontrolujete vaše interakce, navrhujete úroveň ochrany vašich osobních údajů. MeWe nesdílí Vaše osobní informace s marketéry a prodejci reklam, na síti se žádné reklamy neobjevují, nedochází k cílení  na uživatele a nepodsouvají se jim příspěvky.

Je to zkrátka síť, která respektuje a staví nadevše soukromí svých uživatelů. Jejich vlastními slovy – členové MeWe jsou zákazníci, kterým má sociální síť sloužit a respektovat je, nikoli data, která mají být sdílena nebo prodána.

Tento přístup se mi velmi líbí, připomíná mi můj oblíbený prohlížeč Brave, se kterým tvoří skvělou dvojku a alternativu k Velkým bratrům, kterými se staly Google a Facebook.

Na MeWe také nebude dle závazků zakladatelů docházet k cenzuře či manipulaci příspěvků, pokud nebudou porušovat zákon. MeWe mohou používat lidé a jiné entity od 16 let, je to soukromá společnost a není k dispozici na burze – tzn. neřídí ji banda ziskuchtivých akcionářů.

Příběh MeWe

— Převzato a upraveno (špatný češtin) z webu MeWe. —

Příběh sociální sítě MeWe začal v Albuquerque v Novém Mexiku, jako vize, která se vylíhla nad večeří mezi dobrými přáteli, kteří byli ranými zakladateli sociálních sítí. Po skandálu s Facebookem cítili, že se ztrácí něco důležitého: duch demokracie a páteř našeho soukromí.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Velké technologické společnosti – víte, které máme na mysli – s námi zacházejí jako s komoditami. Nějakým záhadným způsobem si spletli lidi, kteří se přihlašují, aby používali jejich služby jako vítanou pozvánku k zacílení, sledování, špehování a prodeji jejich informací inzerentům a vládám. 

Zakladatel MeWe, Mark Weinstein, snil o nové generaci on-line komunikace, představoval si společenskou aplikaci pro konverzace mezi uživateli, která by lidem na celém světě dala vstřícnější technologii a možnost sdílení zaměřené na ochranu soukromí, kde by se členové cítili v bezpečí a respektováni.

Mark se přestěhoval do Mountain View v Kalifornie a na dvorku zavedených technologií a obřích společností dal dohromady tým vizionářských jednotlivců z celého světa – tým zábavných, dobrých lidí, kteří byli odhodlaní revolucionizovat sociální sítě a vybudovat novou platformu, která by se měla stát přímým konkurentem Facebooku a měla by obnovit slušnost, soukromí a respekt pro uživatele sociálních sítí.

Mark vytvořil projekt Sgrouples beta, najal inženýrský tým na navržení a vybudování první sociální sítě na světě, která má pro své členy design založený na soukromí. 3 letý projekt Sgrouples beta sloužil jako zkušební platforma pro spuštění MeWe.

Oficiálně bylo spuštěno během SXSW 2016 (South by Southwest), MeWe bylo oceněno jako finalista Start-Up roku 2016 v kategorii “Inovativní světová technologie”. Světově proslulí představitelé původních myšlenek jsou členy v Poradní radě MeWe, včetně vynálezce World Wide Webu, pana Petra Berners-Lee.

MeWe je vizionářským vyvrcholením mnoha let odhodlaného úsilí a vývoje s cílem poskytnout lidem po celém světě komunikační síť, kterou milují a důvěřují ji.

— Konec informací z MeWe webu. —

Jak MeWe vypadá

MeWe se mi líbí a to tak že dost. Připomíná mi to nostalgicky Líbímseti.cz, na kterém jsem kdysi byl, layout a rozvržení prvků je zas notoricky podobné Facebooku, což ocení každý kdo bude přecházet a umí podobné věci jako Fb – příspěvky, fotky, alba, selfies, příběhy, ankety… Samozřejmě jsou tu i stránky a komunity – už jsem v jedné české pro linuxové začátečníky.

Co mě ale nejvíc bere, tak je právě to, že máte vše pod kontrolou a soukromí je na prvním místě. Snad to nebude síti na škodu a brzy si získá velkou základnu uživatelů. Čím více lidem dojde že Facebook žije jen díky vykrádání jejich soukromí, a nebude jim to jedno, tím větší šance, že se svět v této sféře vrátí k normálu.

Přidejte si mě a pojďte objevit soukromí na sociálních sítích – to už tu dlouho nebylo. 🙂

mewe.com/i/pavelmatějíček

Přihlásit se můžete na link: https://mewe.com/

Náhled toho, jak vypadá domovská obrazovka a vzhled v klasickém a tmavém (Premium) režimu:

Samozřejmě je k dispozici appka pro Android:

MeWe
MeWe
Developer: MeWe
Price: Free
  • MeWe Screenshot
  • MeWe Screenshot
  • MeWe Screenshot

A také pro iOS/iPadOS:

‎MeWe Network
‎MeWe Network
Developer: Sgrouples, Inc.
Price: Free+
  • ‎MeWe Network Screenshot
  • ‎MeWe Network Screenshot
  • ‎MeWe Network Screenshot
  • ‎MeWe Network Screenshot
  • ‎MeWe Network Screenshot
  • ‎MeWe Network Screenshot

Výše jsem psal hodně o tom, co je možné si nastavit – tak je toho dost, od toho, jaké příspěvky budou prioritizovány, co se komu bude sdílet a podobně. Abyste měli lepší představu ještě před registrací, můžete mrknou na tyto screenshoty:

MeWe a já – můj pohled na věc

Jak to začalo

V posledních týdnech jsem se točil kolem aplikace Telegram, ke které jsem připravoval rozhovor a také jsem ji léta používal. Kvůli tomu jsem se dostal i k aplikaci Signal, kterou jsem začal zkoušet a co čert nechtěl, zrovna vybublala na povrch další aféra Facebooku – po uživatelích WhatsApp chce potvrdit, že jejich data z aplikace budou předávána Facebooku pro marketingové a další účely, jinak jim smázne účet – což je slušná prasárna. Proto vznikl tento článek: WhatsApp vs Telegram vs Signal – Spajk.cz

A já přešel z Telegramu na Signal.

Co mě k tomu dovedlo

V té samé době ale došlo i k průniku demonstrantů do Bílého domu (což samozřejmě neschvaluji) a v jeho důsledku byla z Google Play, AppStore a Amazonu odstraněna alternativní sociální síť Parler.

Chování takzvaných big-tech, které jednají bez jakéhokoliv soudního rozhodnutí, nehledě na soukromí a práva jejich uživatelů (ať byl Parler jaký chtěl, jen tak mu svévolně vypnuli servery, stránky a celý business) zkrátka přerostlo pro mě únosnou mez. A stejně jako jsem již dříve opustil Google, tak brzy můj soukromý profil opustí i Facebook.

Snad budou následovat i další – ke konci Q3 2020 mělo MeWe pře 8 milionů uživatelů, po zákazu Parleru a aféře kolem WhatsApp se připojilo mnoho dalších – přesná čísla zatím nejsou venku, ale rád je doplním až budou k dispozici. A snad to nedopadne to jako na obrázku, který mi sdílel Igi. 🙂

 

Nicméně stále více lidem záleží na jejich soukromí a tak se poohlížejí po alternativách – tak snad se dobrá věc podaří.

Kdo to platí, když nevydělávají na vás

Dobrovolníci, firmy a Vy. Sociální síť je zdarma a umí všechny základní funkce, poskytne Vám 8 GB prostoru na fotky a videa, end-to-end šifrovaný chat mezi uživateli a není jinak limitována. Pokud budete chtít více místa pro své fotky a data (100 GB), neomezené videohovory, barevná témátka (darkmode), samolepky, další smajlíky, deník či odznak prémiového uživatele, je cena Premium účtu 4,99$. Firmy pak mají své profily pro prezentaci zpoplatněné a to ve dvou tierech 3,99$ a 7,99$ podle požadovaných funkcí.

Pro běžné uživatele je pak k dispozici samozřejmě 30 dní free, kdy si můžete prémiové služby vyzkoušet.

Mimochodem – na MeWe nesou žádné reklamy a vůbec mi nechybí! #Not4Sale

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!