WhatsApp je dost populární aplikace na chatování, skupinové chaty, posílání fotek a podobně. Facebook má sice svůj Messenger, ale WhatsApp mu dosti konkuroval, takže ho koupil.

Kupodivu jej hned nezabil, ale udělal něco jiného – pomalu a plíživě si dělá nárok na uživatelská data, která z něj pro své monetizační a sledovací praktiky tahá. Vše vyvrcholilo tím, když na začátku roku 2021 představil nové podmínky pro používání služby, kde uvádí, že když předávání dat Facebooku neodsouhlasíte, tak Vám zruší WhatsApp účet.

V podmínkách se uvádí třeba toto:

„We collect information about your activity on our Services, like service-related, diagnostic, and performance information. This includes information about your activity (including how you use our Services, your Services settings, how you interact with others using our Services (including when you interact with a business), and the time, frequency, and duration of your activities and interactions), log files, and diagnostic, crash, website, and performance logs and reports. This also includes information about when you registered to use our Services; the features you use like our messaging, calling, Status, groups (including group name, group picture, group description), payments or business features; profile photo, „about“ information; whether you are online, when you last used our Services (your „last seen“); and when you last updated your „about“ information.“

Že Facebook je zlo asi všichni víme, a kdo to neví, nebo si to nemyslí, tak ať mrkne na Sociální dilema, The great hack a další dokumenty na tohle téma. A bylo tak nějak zřejmé, že časem se nákaza rozšíří i do WhatsAppu.

Ostatně, takový malý přehled co o Vás shromažďují různé aplikace můžete vidět třeba na obrázku níže.

 

Pokud tedy nechcete být produktem, na kterého mají složku, ve které je více informací, než které si o sobě sami uvědomujete, a na kterém tyto firmy vydělávají, přejděte na jinou platformu. Čím ale tuto oblíbenou aplikaci (má 2.5 miliardy uživatelů) nahradit?

Alternativy

Za mě se nabízejí dvě hlavní – Telegram a Signal. Osobně léta používám Telegram a mám o něm díky ESETu i pokec v Blesk Podcastu, nicméně na Twitteru mě uživatel @zajic přivedl k tomu, že bych si mohl po letech opět nainstalovat Signal.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Podobný názor sdílí i expert na kryptografii Jan Dušátko, který se se mnou poděli o svůj názor:

Co je ovšem horší je neexistence auditu. Signal ma pravidelně aktualizovaný veřejný audit, celý jeho kód je opensource a kryptografický protokol má zajistit adekvátní zabezpečení. Ovšem vzhledem k požadavkům, tak nikoliv anonymitu.

Ono obecně je nutné si zvolit, zda budete mít protokol zajišťující anonymitu, nebo důvěryhodnost. Nemůžete mít anonymního ověřitelného uživatele, je možné ověřit klíče ale ne spojení klíče s daným uživatelem. To je i důvodem cesty, po které se vydal Signal. Rozhodnutí, která z cest je lepší závisí na konkrétních požadavcích aplikací.

Ne se vším co @zajic napsal souhlasím, i Telegram má zdrojáky na Githubu, rusáci ho na dlouho zakázali, zakázaný je i v Číně a Íránu, hlavně proto, Telegram neuchovává end-to-end šifrovací klíče, které jsou u soukromých chatů (Secret chats), které je tedy třeba manuálně zapnout, uloženy lokálně v zařízeních uživatelů.

K přechodu na Signal ale mimo jiné vyzívá i Elon Musk. Takže jsem si udělal menší research, něco přečetl, Signal nainstaloval a obě appky jsem porovnal.

Funkce Signalu které neumí Telegram:

  • Vypnout zobrazení indikátoru, jestli si uživatel zprávu přečet, nebo Vám odepisuje
  • Rychlá odpověď na zprávu pomocí emoji
  • Nelze dělat snímky obrazovky
  • Ve skupinách mohou upravovat zprávy uživatelé, ukáže se oznámení o změně/odstranění
  • Uživatel může přijímat zprávy od neznámých kontaktů, pokud to nastaví
  • Skupinové chyty nejsou chráněny end-to-end šifrováním

Funkce Telegramu které neumí Signal:

  • Zobrazení kdy byl kontakt naposledy on-line
  • Začít chat s někým, bez znalosti jeho telefonního čísla
  • Skupiny v Telegramu mohou mít až 200 000 členů
  • Můžete posílat animované samolepky a gify (Signal podporuje odesílání GIF pomocí gif-klávesnic, ale nenabízí integraci GIF v aplikaci)
  • Zprávy můžete upravit i po jejich odeslání
  • Admin může být anonymní a může mazat zprávy ve skupinách
  • Chaty se dají roztřídit do složek

Dostupnost na jednotlivých platformách:

Signal i Telegram jsou dostupné pro Android, iOS, iPadOS, Windows, macOS, a Linux.

Telegram pak má i appku pro již nepodporovaný Windows Phone a především pak webové rozhraní pro synchronizované chaty (ne pro end-to-end šifrování), stejně jako WhatsApp. K dispozici je pak i Telegram doplněk pro Chrome/Edge.

Detailní porovnání i s ostatními aplikacemi

Díky panu Dušátkovi se mi dostala do ruky i tato tabulka, kde je vidět krásné porovnání jednotlivých apek – je cca dva roky stará, takže tam mohou být malé rozdíly.

Který je lepší?

Telegram je více podobný WhatsAppu a podle mě vhodnější pro běžné uživatele, kteří hledají náhradu za WhatsApp.

Signal zase neshromažďuje žádné informace a jeví se vhodnější pro ty, kteří si soukromí cení nade vše i na úkor pár user-friendly funkcí.

V každém případě, jakákoliv z těchto aplikací je lepší, než WhatsApp, který sdílí informace s Facebookem a soukromí si můžete nechat sotva zdát.

Nutnost potvrdit nové podmínky, abyste nepřišli o svá data se nás v ČR naštěstí netýká, díky GDPR, které nás před touto praktikou zachránilo. Týká se ale USA i dalších států a dá se očekávat, že Facebook si najde nějaký workaroud, jak z nás ty data stejně vytáhnout.

Máte další oblíbené appky, jako je Threema, Delta chat, Wire, Matrix či jiné? Podělte se o své názory v diskuzi.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!