K vytvoření tohoto článku mě inspiroval kamarád na Facebooku, který udělal něco, co by podle mě dělat neměl. Neudělal to schválně, ale z neznalosti, nebo nedbalosti. Nevěděl o tom, že fotky malých dětí si z netu hromadně stahují pedofilové a úchyláci, kteří si je mezi sebou mění a pak nad nimi onanují. Nebo si spíš neuvědomil, že se to týká i jeho.
A protože takových lidí je hromada, rozhodl jsem se napsat tento článek. A nejen článek, udělám takový malý seriál, který na sebe bude navazovat. Všechny díly časem najdete pod tagem Děti. Od toho, jak chránit soukromí svých dětí a na co si dávat pozor při sdílení fotek, přes záznam komunikací dětí s úchyláky a popisu toho, co je na netu může všechno potkat, až po různé způsoby, jak děti chránit, blokovat nevhodný obsah a popis konkrétních nástrojů a metod, které k tomu využít.
Co internet schvátí, to už nenavrátí
To si dobře zapamatujte. Jakmile jednou něco někam nahrajete, tak ta fotka někde na serveru leží a nikdy nevíte, kdo k ní má vlastně přístup. I když pošlete fotku někomu třeba přes Snapchat (populární “messenger” pro mladý), nebo jí dáte do Instagram Stories nebo Facebookového příběhu, kdy by fotka měla za 24 hodin zmizet, tak zmizí pouze z chatu s dotyčným nebo z příběhu. Pokud si už někdo neudělal screenshot. A nešíří ho dál. Nebo si ho sám někam neuložil. A hlavně, pořád leží někde v archivech na serverech Facebooku či jiné služby. Budeme tedy počítat s tím, že je to fakt.
Facebook a nastavení soukromí
Konkrétně případ, který mě k napsání prvního dílu inspiroval, je přímo ukázkový. Kamarád si zjevně, myslel, že pokud má nastaveno sdílení pouze mezi okruh “Přátelé“, nikdo jiný foktu jeho nahatýho synka neuvidí. To ale není tak docela pravda. Pokud totiž fotku nastavíte jako Úvodní, nebo Profilovou, bude vždy Veřejná, tedy dostupná všem!
Povšimněte si, že je příspěvek sdílen jako veřejný. Někde se to i zmiňuje, ale člověk to nepostřehne. V helpu Facebooku to samozřejmě uvedeno je, kdyby mi někdo nevěřil.
Pokud tedy někam něco nahráváte, především třeba fotky svých nahých dětí, přemýšlejte! Tetička Růženka určitě ocení roztomilost bazénových dovádění na rodinné zahrádce, ale musí to vidět i 27 975 dalších lidí?
Portály pro sdílení fotografií
To číslo jsem si nevycucal z prstu. Schválně, zkuste třeba na oblíbeném portálu pro sdílení fotek, rajče.net, vyhledat něco jako bazén. Nemusíte dlouho listovat a už z náhledu alba na Vás kouká nahatá holčička u bazénku. Když album rozkliknete, přichází vlhký sen každého úchyla – několik nahých dětí u bazénu. U takové fotky by mělo být vidět pár zobrazení, pokud album nasdílíme rodině, tak řádově desítky. Víc ne.
🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖 💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸 🕵️♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️♂️ 🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎 ❤️ Líbí se Vám článek? ❤️
Ale copak vidíme my? 27 975 zobrazení? Tolik příbuzných asi uživatelka “bubacka” nemá. A i kdyby teď nakrásně nastavila album tak, aby pro zobrazení vyžadovalo heslo, což portál samozřejmě umožňuje, bylo by to k ničemu. Úchyláci používají skripty, které stáhnou všechny obrázky ze stránky, a tyhle archivy si pak sdílí mezi sebou.
Navíc portál nabídne k prohlédnutí podobná alba. Jupí! A nebo, a to je sázka na tutovku, kliknutím na jméno uživatele se zobrazí všechna jeho alba. S největší pravděpodobností jich tam bude víc a nejspíš budou také bez hesla…
Přitom samotné Rajče k tomu heslování v nápovědě (kterou nikdo nečte) samo vybízí:
Která alba doporučujeme opatřit heslem?
- Pokud je dítě zcela nahé, je nutné album zaheslovat.
- Pokud je dítě jen částečně nahé, tedy v horních partiích, je na vás, zda album zaheslujete.
Své fotografie můžete zaheslovat více způsoby
- Při nahrávání fotografií na Rajče do nového alba zvolte možnost “přístup s heslem”, kterou najdete vedle kolonky pro název nového alba.
- Pokud chcete zaheslovat již nahráté album, klikněte na možnost “upravit”, která se vám zobrazí, když najedete kurzorem na své stávající album. Vaše fotografie tak uvidí opravdu pouze lidé, pro něž jsou určené!
Jinak úchyláci nejdou jen po nahých dětech, jak by mohl dokázat následující komentář pod fotkou holčičky na schodech.
Pěkný, co? Holčička bude určitě moc ráda, až si bude po pár letech ty alba prohlížet, že jí rodiče takhle naservírovali bandě anonymních honimírů.
Víte že…
80 % rodičů sdílí snímky, které umožňují dítě podle obličeje identifikovat.
75 % rodičů sdílí fotky svých dětí na sociálních sítích.
3,5 % dotázaných rodičů přiznalo, že někdy sdíleli zcela obnažené dítě.
Poloha ukrytá ve fotografiích
Víte také o tom, že ve fotkách ze smartphonů je často uložená v metadatech i poloha, kde byla fotka pořízena? No jasně, při vyfocení se použije GPS a poloha, kde byl snímek pořízen, se k fotce uloží. Takže pokud se k originálu někdo (úchyl) dostane, ví přesně, kde Vaše roztomilé dítko bydlí. A to asi nechcete, že?
Jak metadata vymazat, se můžete dočíst v samostatném článku: https://www.spajk.cz/jak-odstranit-metadata-fotografii/
A nejde jen o polohu. Pokud máte fotky na Googlu nebo jiném úložišti podobného typu, algoritmy nad nimi se strojově učí a tahají z fotek cenné informace. Rozpoznávání obličejů, analýza prostředí, mapa polohy kde všude jste kdy byli a s kým… To není z románu od Orwela, to je realita.
Co s tím?
- Nedávejte fotky svých nahých ratolestí na sociální sítě – nemají tam co dělat.
- Pokud je z nějakého nepochopitelného důvodu nutné se o své nahé děti s někým dělit (rodina), pošlete jim zazipovaný archiv opatřený heslem.
- Pokud používáte cloud (Fotky Google, iCloud, Dropbox…) a je vám jedno, že k fotkám mají tyhle společnosti a jejich umělá inteligence přístup, použijte pro sdílení cloud.
- Alba v cloudu opět nastavte striktně na soukromá.
- Pokud je sdílíte, nedávejte možnost “Každý kdo má odkaz může album vidět”, ale vyberte jen konkrétní lidi (musí mít na službě účet, ale u Googlu to není problém)
- Na sociálních sítích hlídejte, zda není příspěvek týkající se Vašich dětí Veřejný. Doporučuji u podobných fotek a příspěvků nastavit viditelnost pouze pro Přátele.
- Ideálně nedávejte na sociální sítě fotky svých dětí vůbec – mohou vás za to v budoucnu zažalovat (nejen v USA už se to děje).
- Než něco publikujete, zeptejte se sami sebe – “Co by moje dítě řeklo za 15 let na tenhle příspěvek/fotku?”
Asi by se toho našlo i více, tohle je takové minimum, klidně se v komentářích níže podělte o vlastní zkušenosti.
Až děti povyrostou, budete řešit další problémy – například jak je uchránit od nevhodného obsahu. Více informací kolem bezpečí dětí na internetu najdete v samostatné rubrice s názvem Děti.
🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖 💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸 🕵️♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️♂️ 🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎 ❤️ Líbí se Vám článek? ❤️