Pokud u počítače trávíte tolik času jako já, určitě se Vám stalo, že Vás z něj bolely oči 🙂 A tak jste možná zjistili, že pomáhá redukce modrého světla. Tuto fičuru mají buď přímo monitory, nebo operační systém – ve Windows se to jmenuje Noční osvětlení, v macOS Night Shift.

Toto nastavení sice uleví unaveným očím, ale zase „zprzní“ barvy. A pokud uprostřed noci v temném pokoji otevřete vyhledávač Google, stejně Vás praští do očí.

Základem je určitě si nastavit tmavé pozadí plochy, případně tmavé téma systému, což umožňuje Window, MacOS a dlouhá léta i linux. Bohužel to ale nepokrývá majoritní čas běžného uživatele, který je tráven ve webovém prohlížeči. Již jsem zmiňoval vypalovač očí v podobě stránky Google. A takových je víc – Facebook, iDnes, YouTube… nebo Spajk.cz 🙂

Bílá barva je holt na webech v oblibě. A aby se vypalování sítnice, šoků, a epileptickým záchvatům předešlo, šikovní lidé vymysleli rozšíření do Chromu (takže i Brave, nového Edge, Chromia a dalších) které se jmenuje Dark Reader.

Takto vypadá například YouTube v tmavém režimu.

Najdete ho přímo v Chrome Web Store a po instalaci do prohlížeče ztmaví všechny weby do takzvaného Dark Modu. Jaká to úleva pro oči!

Jak uvádějí sami vývojáři, můžete upravit jas, kontrast, sépiový filtr, tmavý mód, nastavení písma a seznam ignorovaných stránek – to pokud chcete nějako zapínat by default v bílé. Dark Reader neobsahuje reklamy a nikam neodesílá data uživatele. Projekt je plně open-source.

Zkuste si doplněk Dark Reader nainstalovat a poté znovu navštivte Spajk.cz. Která varianta je lepší? Bílá nebo černá? Dejte vědět v komentářích!

Navíc má líbivou ikonu Darth Vadera a pokud na ni ťuknete a kliknete na OFF, vypne se a všechny stránky se načítají normálně. Pak zas stačí kliknout na ikonu kluka, kliknout na ON, ten se změní na Vadera a vše je zas Dark 🙂

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Než si jej nainstalujete, což rozhodně doporučuji, pro ukázku vkládám pár webů, v Dark Modu.

Mě toto rozšíření velmi vyhovuje a i tento příspěvek píši v Wordpressu, který sice měl tmavé téma, ale editor byl bílý. Nyní je pěkně tmavý a oči mě z něj nebolí. Zkuste to a nebudete chtít jinak 🙂

PS: Toto rozšíření obzvláště vynikne pokud je spolu s ním zapnuté i blokování reklamy a k tomu ještě aktivované tmavé téma prohlížeče. Vše v základu má již prohlížeč Brave – pokud chcete lepší zážitek z internetu, zkuste tohle ultra kombo.

 

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!