Ano, je. Tím by mohl celý článek skončit, ale rád bych to trochu rozvedl. Nerad se uzavírám v sociální bublině a tak mám kolem sebe spoustu známých s naprosto odlišnými názory, z nichž by se někteří dali otagovat moderní nálepkou jako „Odpírači„. Odpírači zas ostatním říkají „Ovčani“ a tak dále.

Takzvaní Odpírači nevěří na COVID-19, odmítají roušky, případně je šijí ze záclon (žena už je potkala v tramvaji, není to mýtus) a o mobilních aplikacích na trasování nakažených si myslí, že slouží k odebrání posledních zbytků soukromí a definitivnímu ovládnutí obyvatelstva. Podle mě už chybí jen ještěři z hlubin. 🙂

Nicméně právě kvůli této skupině přátel jsem se rozhodl trochu rozpitvat princip fungování eRoušky 2.0, aby viděli, že nejde o žádný nástroj k ovládnutí národů a zavedení New World Order. A třeba to zajímá i někoho jiného a více technicky.

Nejprve krátké video, které Vám řekne základ.

 

Co aplikace umí

e-Rouška anonymně upozorňuje aktivní uživatele aplikace na to, že alespoň po dobu 15 minut a v okolí dvou metrů se pohyboval člověk, který byl nakažený nemocí COVID-19.

K této informaci se nedostanou hned, ale až ve chvíli, kdy nakažený člověk absolvuje test, který bude pozitivní. Podle projektového manažera systému eRouška Jana Jirouška aplikace pracuje s přesností 80 procent. Může se tak stát, že úplně všechny ohrožené kontakty nezachytí, nicméně i tak má podle některých (nejen Odpíračů) lepší úspěšnost než rouška klasická. Tím Vás samozřejmě nenabádám, abyste roušky nenosili, naopak, stejně jako v IT je vhodné využívat co nejvíce vrstev zabezpečení! Takže krom roušky klasické, doporučuji i tu digitální.

Jak to funguje

eRoušku si stáhnete do mobilu, aktivujete ji a od té doby si mobil generuje zhruba každých 15-20 minut nový unikátní kód, identifikátor. Současně se prostřednictvím Bluetooth kontaktuje několikrát za minutu s okolními telefony a tyto dočasné identifikátory si vyměňují, není třeba mít aplikaci otevřenou, vše běží na pozadí. Aplikace, server, ani hygiena v tuto chvíli netuší, čí tyto identifikátory byly, koho a kde jste potkali.

Aplikace využívá Exposure Notification API od Apple či Google (není to žádný lokální bastl), takže je garantováno, že všechny informace o identifikátorech zůstávají uloženy lokálně ve Vašich telefonech! Aplikace v obou storech prošly bezpečnostním auditem a i podle NAKIT splňují požadavky GDPR na ochranu osobních informací.

Pokud je někdo nakažený (absolvuje test a ten je pozitivní), ozve se pracovníkům hygienické služby a ta mu vydá přes SMS aktivační číslo. Po zadání (dobrovolném) tohoto unikátního kódu do aplikace se pak na server eRoušky nahrají všechny identifikátory sesbírané za posledních 14 dní.

Telefon pravidelně kontroluje všechna náhodná ID přidružená k pozitivním případům COVID-19 a porovnává je se svým seznamem. Pokud najde shodu, aplikace vám zobrazí oznámení s pokyny od orgánu ochrany veřejného zdraví, jak chránit sebe i okolí a jak dále postupovat.

Bezpečnost

Jak jsem již výše zmiňoval, vše je lokálně uloženo ve Vašem zařízení až do chvíle, kdy se sami rozhodnete zadat speciální kód od hygieny. Google a Apple dal soukromí uživatelů na první místo a při vytváření této technologie obě společnosti zavedly přísné pokyny k zajištění ochrany soukromí.

Výňatek z testamentu:

  1. Každý uživatel se bude muset výslovně rozhodnout, zda technologii zapnout. Stejně tak ji může kdykoliv na úrovni OS deaktivovat.
  2. Systém oznámení o expozici nesdílí údaje o poloze ze zařízení uživatele s úřady pro veřejné zdraví, společností Apple nebo společností Google
  3. Náhodné identifikátory Bluetooth se mění každých 10-20 minut, aby se zabránilo sledování.
  4. Oznámení o kontaktu/nákaze se provádí pouze na zařízení koncového uživatele. Kromě toho lidé, kteří budou mít pozitivní výsledek testu nejsou systémem identifikovány ani se nijak tato informace nesdílí s ostatními uživateli nebo společnosti Apple nebo Google.
  5. Systém se používá pouze k pomoci kontaktní sledování ve společném úsilí orgánů veřejného zdraví.

Dále bych rád uvedl, že tento systém nijak nevyužívá GPS nebo triangulaci pomocí vysílačů mobilního signálu.

Technické detaily

Pokud byste mi (a Apple a Google a vládě(i když tam by se nebylo co divit)) nevěřili, tak jsou zveřejněny specifikace toho, jak systém pracuje. Na tomto obrázku je například vidět diagram toho, jak funguje výměna informací mezi jednotlivými zařízeními.

Přiznám se, přišlo mi zbytečné to překládat, takže vkládám přímo odkazy na oficiálních dokumentů:

Exposure Notification – Bluetooth Specification

Exposure Notification – Cryptography Specification

Exposure Notification – Framework API

Exposure Notification – Frequently Asked Questions

 

Vliv na baterii

Podle vývojářů zapnutí Bluetooth příliš nečerpá baterii telefonu. Jestliže máte Bluetooth neustále zapnutý, rozdíl prakticky nepoznáte. Pokud Bluetooth nyní běžně nepoužíváte, podle výsledků našeho testování s neustále zapnutým Bluetooth a ukládáním dat do aplikace byla denní spotřeba energie v řádu jednotek procent. Ve většině případů to je méně než 20 % kapacity baterie za den.

Kolik lidí aplikaci používá?

Aplikaci ve verzi 2.0 si za čtyři dny stáhlo 375 tisíc lidí (údaj k pondělí 21. 9.). Z toho asi 35 % jsou uživatelé platformy iOS, 65 % ji používá v mobilu s operačním systémem Android. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly by k jejímu maximálnímu využití bylo potřeba, aby si ji do telefonu stáhlo šest milionů uživatelů.

I za mě má smysl aplikaci používat a tak ji mám zapnutou. Jestliže se chcete zapojit, stahovat ji můžete zde: