bezpecnostni zverinec

Tenhle oddechový článek je inspirovaný školením na téma ochrana soukromí, které jsem dělal v klubovně Zelených. Během něj jsme se bavili o prohlížečích Brave a Firefox a pak o vyhledávači Duck duck go a mě trklo, kolik z privacy produktů má v logu, názvu či za maskota nějaké zvíře. Hotový zvěřinec!

A tak jsem se rozhodl je sem ze srandy vypsat.

Firefox

Liškou inspirovaný browser, dnes asi jediný, který není postaven na jádru Chromium. Má spoustu privacy funkcí a rozšíření.

Link: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/new

Brave

Hrdý lev Breve je privacy based prohlížeč, na bázi Chromu, ale bez Googlích trackerů a šmírovátek. Naopak blokuje reklamu, trackery a má i vlastní vyhledávač. Podoba s volebním logem Petra Pavla je čistě náhodná.

Link: https://brave.com

Mullvad VPN

VPN služba ze Švédska, neloguje data o připojení, čímž zvyšuje soukromí uživatelů. Má pay-to-go model, takže platíte za to co prosurfujete a ne měsíční předplatné. Analogie s krtkem který dělá tunely a nic nevidí je na místě.

Link: https://mullvad.net/en

DuckDuckGo

Super vyhledávač, respektující Vaše soukromí. Trochu horší výsledky, neboť je založen na Bing enginu. Umí zobrazit vyhledávané výsledky na střed obrazovky, takže vás nebude bolet za krkem, pokud máte ultrawide monitor. Kačer Dux toho ale umí víc – třeba odebírat trackery z mailů.

Link: https://duckduckgo.com

Panda Antivirus

Antivir za který bych ruku do ohně nedal. Má vysokou míru false positive, ale nějaké to ocenění v AV comparatives získal. Analogie s línou pandou tady bude asi na místě. Je tu hlavně kvůli názvu. 🙂

Link: https://www.pandasecurity.com/security-promotion

Mastodon

Decentralizovaná sociální síť, která zažila největší příliv uživatelů když Elon Musk koupil Twitter. Slonisko dělá místo tweetů tooty.

Link: https://joinmastodon.org

Privacy Badger

Tenhle sympatický jezevec je vlastně rozšíření do webového prohlížeče a blokuje trackery na stránkách.

Link: https://privacybadger.org

Hide My Ass

Oslík vám kryje záda. Nebo zadek. Záleží. Dříve známá webová proxy, dneska už i VPN.

Link: https://www.hidemyass.com/cs-cz/proxy

Linux

Operační systém s tučňákem Tuxem mi učaroval už v dětství. Podle statistik na něm běží 93,6 % webů a pohání 85 % smartphonů. Ano, Android je postaven na linuxovém jádře. Linux je open-source, má otevřený zdrojový kód a mnoho distribucí.

openSUSE

openSUSE je jednou z mnoha linuxových distribucí s chameleonem ve znaku. Bylo to shodou okolností i moje první linuxové distro, které jsem kdy vyzkoušel. Bylo mi deset a zformátoval jsem tím celý počítač. Já ani táta na to nikdy nezapomeneme. 🙂

Link: https://www.opensuse.org

Flipper Zero

Hackerský švýcarák a hračka každého správného geeka s delfínem Flipperem ve znaku umí otevírat podzemní garáže, starší auta, vypínat obrazovky v mekáči, klonovat přístupové karty i bruteforcovat čipy hotelových pokojů.

Link: https://flipperzero.one

Existuje určitě spousta dalších, pokud Vás napadně něco na co jsem zapomněl, dejte vědět do komentářů.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!