Po nedávných bezpečnostních průšvizích, kdy EU zakázala použití aplikace na pracovních zařízeních zaměstnanců, se TikTok snaží minimalizovat škody, jelikož se logicky obává odlivu uživatelů, který postupně nastává alespoň v řadách starších ročníků.

TikTok proto spouští projekt Clover, jehož úkolem je zajistit, aby evropští uživatelé nepřešli na jiné alternativy, jako je například Instagram Reels nebo YouTube Shorts. V rámci tohoto projektu jde o posílení stávající ochrany (ha,ha,ha) a zlepšení přístupu ke správě dat která by měly ctít zásady evropské suverenity. Měl by být dosažen soulad s příslušnými zákony o ochraně osobních údajů a měly by vzniknout brány, přes které budou procházet data z EU do Číny.

Těchto dat by pak mělo být naprosté minimum, většina by měla zůstávat na území Evropské unie. Data, která budou opouštět EU, by měla kontrolovat a auditovat najatá externí evropská bezpečnostní společnost, která bude monitorovat datové toky, poskytovat nezávislé ověřování a hlásit případné incidenty. O jakou společnost se bude jednat, zatím není známo.

Dále by mělo pří transferu dat docházet k pseudonymizaci osobních údajů, aby nebylo možné přesně identifikovat jednotlivce, a agregaci jednotlivých datových bodů do velkých datových souborů s cílem ochránit soukromí jednotlivých uživatelů. Tato pravidla by se měla začít zavádět již během letošního roku a pokračovat také v roce 2024.

TikTok aktuálně provozuje evropské datové centrum v Dublinu, nově by tam mělo vzniknout ještě jedno a třetí pak v norském regionu Hamar. Tato datová centra budou poskytována provozovatelem třetí strany. TikTok slibuje, že již v letošním roce začne ukládat data evropských uživatelů lokálně a migrace bude pokračovat až do roku 2024. Celková roční investice do těchto opatření by měla činit 1,2 miliardy eur.

TikToku jde i o ekologi. Asi.

Datové centrum v Norsku by navíc mělo využívat 100% obnovitelné energie a mělo by se také recyklovat přebytečné teplo ze serverů, které bude k dispozici jako zdroj energie pro nové i stávající aktivity v okolí. To zní cool, ale nějaký škarohlíd by mohl namítnout, že díky tomu že Norsku je zima, ušetří v serverovnách za provoz klimatizace. 😊

Není se čemu divit, že TikTok takto masivně investuje a jde EU na ruku, protože v Evropě ho používá více než 150 milionů lidí, což je slušná základna, která se dá monetizovat nebo manipulovat. Tento princip (manipulace a monetizace) je základem, na kterém stojí většina sociálních sítí řízených investory a akcionáři (paranoidnější čtenáři nechť si do věty si přidají „…a případně některými vládami“) – je to zkrátka firma, která chtě nechtě musí už z principu generovat zisky.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Projekt Clover je důležitým krokem pro TikTok, který se snaží udržet si nabouranou důvěru evropských uživatelů a zároveň dodržovat místní zákony a nařízení. Na druhou stranu, kroky popsané výše mohou být jen marketingové bláboly a ByteDance si najde jiný způsob jak uživatele trackovat – podobně jako když Google chtěl zrušit cookies a zavést pseudoanonimizované „kohorty“, které ale díky velkému objemu dat měly mít úspěšnost identifikace konkrétního uživatele kolem 95 %.

Pokud bude projekt úspěšný, může to pomoci TikToku stabilizovat jeho pozici na evropském trhu a zároveň zlepšit ochranu soukromí a bezpečnost dat svých uživatelů a tím si je udržet.

V konečném důsledku, pokud budeme optimisti, je tato situace příležitostí pro TikTok i pro uživatele sociálních sítí obecně. Zlepšení bezpečnostních a ochranných opatření může vést k vyššímu standardu ochrany soukromí napříč celým odvětvím a co si budeme, já osobně jsem moc rád, že TikTok vyvolal diskuzi na toto téma a spousta lidí začala zjišťovat, co jsou vlastně sociální sítě zač – že to nejsou vaši kámoši, ale někdo, kdo vám podsouvá produkty ostatních, vydělává na vás a prodává vaše tajemství dál, aby mohl vydělávat ještě víc.

@www.spajk.cz

TikTok vás šmíruje nejvíc ze všech socek

♬ původní zvuk – Spajk

Na videu výše se snažím rozložit tuhle síť zevnitř. 🙂 Ale i dělat tam edukaci pro mladší ročníky. Jako starej systémák se snažím ze všeho vytěžit maximum.

Zdroje a credits:

Zdroj: Setting a new standard in European data security with Project Clover | TikTok Newsroom

Credit jde za uživatelem Nstorm, který mě na to upozornil na nově vznikajícím Discordu. Přidejte se taky a nic vám neuteče. Invite hier, nebo nahoře v meníčku: https://discord.gg/snDsJ7V45W

Práva na obrázky z placené verze Midjourney vlastním já. Muhehe.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!