TikTok se snaží zabránit odlivu Evropanů

Po nedávných bezpečnostních průšvizích, kdy EU zakázala použití aplikace na pracovních zařízeních zaměstnanců, se TikTok snaží minimalizovat škody, jelikož se logicky obává odlivu uživatelů, který postupně nastává alespoň v řadách starších ročníků.

TikTok proto spouští projekt Clover, jehož úkolem je zajistit, aby evropští uživatelé nepřešli na jiné alternativy, jako je například Instagram Reels nebo YouTube Shorts. V rámci tohoto projektu jde o posílení stávající ochrany (ha,ha,ha) a zlepšení přístupu ke správě dat která by měly ctít zásady evropské suverenity. Měl by být dosažen soulad s příslušnými zákony o ochraně osobních údajů a měly by vzniknout brány, přes které budou procházet data z EU do Číny.

Těchto dat by pak mělo být naprosté minimum, většina by měla zůstávat na území Evropské unie. Data, která budou opouštět EU, by měla kontrolovat a auditovat najatá externí evropská bezpečnostní společnost, která bude monitorovat datové toky, poskytovat nezávislé ověřování a hlásit případné incidenty. O jakou společnost se bude jednat, zatím není známo.

Dále by mělo pří transferu dat docházet k pseudonymizaci osobních údajů, aby nebylo možné přesně identifikovat jednotlivce, a agregaci jednotlivých datových bodů do velkých datových souborů s cílem ochránit soukromí jednotlivých uživatelů. Tato pravidla by se měla začít zavádět již během letošního roku a pokračovat také v roce 2024.

TikTok aktuálně provozuje evropské datové centrum v Dublinu, nově by tam mělo vzniknout ještě jedno a třetí pak v norském regionu Hamar. Tato datová centra budou poskytována provozovatelem třetí strany. TikTok slibuje, že již v letošním roce začne ukládat data evropských uživatelů lokálně a migrace bude pokračovat až do roku 2024. Celková roční investice do těchto opatření by měla činit 1,2 miliardy eur.

TikToku jde i o ekologi. Asi.

Datové centrum v Norsku by navíc mělo využívat 100% obnovitelné energie a mělo by se také recyklovat přebytečné teplo ze serverů, které bude k dispozici jako zdroj energie pro nové i stávající aktivity v okolí. To zní cool, ale nějaký škarohlíd by mohl namítnout, že díky tomu že Norsku je zima, ušetří v serverovnách za provoz klimatizace. 😊

Není se čemu divit, že TikTok takto masivně investuje a jde EU na ruku, protože v Evropě ho používá více než 150 milionů lidí, což je slušná základna, která se dá monetizovat nebo manipulovat. Tento princip (manipulace a monetizace) je základem, na kterém stojí většina sociálních sítí řízených investory a akcionáři (paranoidnější čtenáři nechť si do věty si přidají “…a případně některými vládami”) – je to zkrátka firma, která chtě nechtě musí už z principu generovat zisky.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Projekt Clover je důležitým krokem pro TikTok, který se snaží udržet si nabouranou důvěru evropských uživatelů a zároveň dodržovat místní zákony a nařízení. Na druhou stranu, kroky popsané výše mohou být jen marketingové bláboly a ByteDance si najde jiný způsob jak uživatele trackovat – podobně jako když Google chtěl zrušit cookies a zavést pseudoanonimizované “kohorty”, které ale díky velkému objemu dat měly mít úspěšnost identifikace konkrétního uživatele kolem 95 %.

Pokud bude projekt úspěšný, může to pomoci TikToku stabilizovat jeho pozici na evropském trhu a zároveň zlepšit ochranu soukromí a bezpečnost dat svých uživatelů a tím si je udržet.

V konečném důsledku, pokud budeme optimisti, je tato situace příležitostí pro TikTok i pro uživatele sociálních sítí obecně. Zlepšení bezpečnostních a ochranných opatření může vést k vyššímu standardu ochrany soukromí napříč celým odvětvím a co si budeme, já osobně jsem moc rád, že TikTok vyvolal diskuzi na toto téma a spousta lidí začala zjišťovat, co jsou vlastně sociální sítě zač – že to nejsou vaši kámoši, ale někdo, kdo vám podsouvá produkty ostatních, vydělává na vás a prodává vaše tajemství dál, aby mohl vydělávat ještě víc.

@www.spajk.cz

TikTok vás šmíruje nejvíc ze všech socek

♬ původní zvuk – www.spajk.cz

Na videu výše se snažím rozložit tuhle síť zevnitř. 🙂 Ale i dělat tam edukaci pro mladší ročníky. Jako starej systémák se snažím ze všeho vytěžit maximum.

Zdroje a credits:

Zdroj: Setting a new standard in European data security with Project Clover | TikTok Newsroom

Credit jde za uživatelem Nstorm, který mě na to upozornil na nově vznikajícím Discordu. Přidejte se taky a nic vám neuteče. Invite hier, nebo nahoře v meníčku: https://discord.gg/snDsJ7V45W

Práva na obrázky z placené verze Midjourney vlastním já. Muhehe.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Podělte se s ostatními o Váš názor!