V roce 2021 se mi v hlavě zrodila myšlenka, udělat Slovník kybermládeže. V něm mi spousta z Vás, zejména pak Václav Maněna, přidalo spoustu termínů, které jste chtěli ozřejmit a já zpracovat. Nicméně jsem začal podnikat, pak rozjel firmu a projekt usnul.

Pak jsem se hecnul a vydal Slovník kybermládeže, nyní jej s pozměněným názvem najdete na samostatné stránce jako Slovník pro boomery.

Slovník má teď svou vlastní stránku – slovnik.xyz – to proto, že obsahuje výrazy generací X,Y i Z a dobře se pamatuje.

Dříve používaná subdoména https://slovnikkybermladeze.cz a https://slovnikproboomery.cz na ni směřují.

Chcete rovnou hledat v tabulce? Žádný problém, klikněte sem. (Tabulka zatím obsahuje první díl slovníku.)

Proč projekt vznikl

Zjistil jsem že rodiče, učitelé a další dospěláci nerozumí tomu, o čem děti mluví. Nejen že nerozumí dnešní době, to by bylo pochopitelné, to potkává každou generaci, ale oni nerozumí především jednotlivým výrazům – hláškám, popkulturním milníkům a hernímu slangu.

Vzniká tak zbytečně jazyková i myšlenková bariéra a prohlubuje se generační propast. Rád bych, abychom všichni žili co nejblíže sobě a ne na oddělených stranách pomyslné kyberbarikády. Technologie mají lidi spojovat, ne rozdělovat a proto vzniká tento slovník.

Na školeních, ale i při rozhovorech s vrstevníky, boomery i důchodci, jsem se stále setkával s myšlenkou, že by se jim podobný slovník hodil, a protože jsem lidumil a věřím, že lidské vědění patří světu, rozhodl jsem se začátkem roku 2023 projekt dotáhnout.

Ilustrace a forma

Původně (2021) jsem chtěl, aby slovník vyšel jako fyzická kniha s ilustracemi. Maloval jsem si to tak, že to vydám u Melvila a ilustrace mi udělá Nikkarin.

Nicméně můj nedostatek volného času a také neschopnost napsat Nikkarinovi alespoň mail, abych zjistil, zda by do toho vůbec šel a za kolik, vyústil v to, že jsem původní myšlenku přehodnotil. Neměl jsem energii dělat sbírku na HitHitu, vydat to na vlastní náklady mi přišlo rizikové, koordinovat ilustrátora, korektora a sebe byla v mém špatně zvládaném time-managementu taková výzva, že mi přišlo nereálné jí splnit.

Pak mě ale jednoho dne něco osvítilo – nebudu řešit peníze, udělám to jako elektronickou verzi, kterou budu dávat na Instagram. Ušetřím papír a dám to díky tomu lidem k dispozici jen za drobný poplatek – něco mezi 99Kč až 299 Kč. V tu dobu jsem zrovna objevoval kouzla umělé inteligence a v tu chvíli mi došlo, že nepotřebuji ilustrátora. Sorry Nikkarine.

A tak slovník nyní vychází v digitální podobě a o ilustrace se postarala neuronová síť Midjourney.

Obrázky jsem sám generoval tak, aby co nejvíce korespondovaly s tím, jak bych si je představoval od ilustrátora. V e-booku tak najdete i kus mé umělecké stránky – lidem co tvoří tímto způsobem se začíná říkat AI Artist – ne že bych se za jednoho považoval, ale ta role mě bavila a snažil jsem se udělat obrázky do slovníku podle svého nejlepšího cítění, vědomí a svědomí. Nakonec jsem s výsledkem spokojen více, než s původní ideou knihy s pár ilustracemi.

Jak slovník číst

Slovník jsem po zralé úvaze seřadil podle české výslovnosti – tak jak by výraz napsal a hledal neznalý dospělák. Takže třeba výraz Cool, který se čte „kůl“ najdete pod písmenem „K“.

Nicméně zatím se mi podařilo zpracovat 101 termínů do PDF i jako příspěvky, což na první díl podle mě stačí.

On-line verze, tabulka, díl první

Když jsem dával info o tom, že slovník půjde ven, na Twitter, hned se mi ozvala jedna paní učitelka s dotazem, jestli budu slovník aktualizovat. Ano, budu, mám v plánu vydat tři až čtyři díly, pak bych klidně zkusil tu HitHit kampaň a jednou bych to fakt rád vydal jako knihu, což je můj velký, životní sen. Věřím že leckoho ilustrace od Midjourney vystřelili jako mě a pár korun za tento unikátní počin dá. Nicméně v malém si svůj sen plním už teď, protože i této e-knize jsem nechal přidělit vlastní ISBN 978-80-11-02807-7.

Pořád jsem si ale lámal hlavu s tím, že v PDF se sice dá vyhledávat, ale není to pro to ideální forma. 🙂 Logicky se tak nabízelo hodit to někam do tabulky. A já si vzpomněl že kolegové z Digiskills mají v oblibě AirTable.

No tak tady ji máte (tato tabulka obsahuje jen termíny z prvního dílu):

Co bude dál

To je přeci jasné – dvojka! Na druhém díle se už dělá, resp. sbírám podklady – napište mi komentář!

Druhý díl v přípravě

Dávám sem náhled na druhý díl – měl by vyjít před letními prázdninami. Kolem 50 slov mi dodal Daniel Pražák, který na podobném projektu kdysi také pracoval, za což mu nesmírně děkuji.

Věřím, že se Vám slovník líbí, budu moc rád, když mi koupíte kafe a hlavně, když budete slovník šířit dál.

Slovník Kybermládeže v médiích

Slovník se setkal se super ohlasem i mimo rodičovskou a učitelskou komunitu na sociálních sítích. Psalo se o něm například zde:

Živě.cz: https://www.zive.cz/clanky/aby-vas-felac-nudesky-ani-robuxy-neprekvapily-stahujte-ilustrovany-slovnik-pro-boomery/

Téma: Číslo 21/023

SUPER MEGA DigiDay:

Prevence kriminality: https://prevencekriminality.cz/podivejte-se-na-nove-slovniky-digi-a-kyber-pojmu/

Sškola: https://www.sskola.cz/spajkuv-slovnik-kybermladeze/

Asociace češtinářů: https://www.ascestinaru.cz/pavel-matejicek-slovnik-kybermladeze/


✨ Poděkování ✨

Velký dík patří spoustě lidem, takže si tu uděláme takový hall of fame:

  • Václavovi Maněnovi že mě podporoval, sdílel, propagoval a dal spoustu námětů na termíny
  • Martinovi Buchtovi za korektury, pomoc a konzultace
  • Danielovi Pražákovi za podklady pro druhý díl
  • Martinovi Pospíšilovi (FaithCZ) z herní komunity Adult CZ/SK Gamers
  • Uživateli Nemesis ze stejné komunity
  • Mé ženě za podporu a dětem za inspiraci
  • a mnoha dalším, na které jsem určitě zapomněl a tímto prosím za prominutí.