Blíží se Vánoce a s nimi i chytáky internetových podvodníků. Velmi oblíbené jsou různé slevy či aukce. Dnes jsem narazil na jeden pěkně vypadající scam, jak se pokus o finanční podvod nazývá.

Reklama poukazovala na výrazné slevy a upoutala mě i na první pohled rozmazaná grafika. Až později jsem si všiml, že na obrázku je v nápise přehozené O a G.

Zajímavé je, že stránka má název LEGO(mezera).(tečka). Toho si běžný smrtelník na první pohled také nevšimne. A jako profilový obrázek si nastavila značku Lega. Příspěvek je Sponzorovaný což u někoho může vyvolat dojem, že se jedná o legitimní inzerci, což ale samozřejmě není pravda – inzerovat na Facebooku může každý, i podvodné stránky (dokud existují).

Pokud se mrknete na e-shop, na který stránka odkazuje, krom použitých obrázků a log nemá s Legem nic společného – doménu, kontakty na zodpovědnou osobu, ani kontakt na zákaznickou linku, který je uveden jako „[email protected]“. Ehm.

Klasikou jsou pak „bombastické“ slevy, které Vás mají k nákupu nalákat. Samozřejmě na podobných e-shopech nic nenakupujte. 🙂

Pokud se pak podíváme na stránku, která inzerovala, tak na první pohled je vidět malý počet odběratelů (ofiko Lego má přes 13 000 000 odběratelů). Pak také název stránky no a arabština a odkazy na předchozí scamové kampaně to jen dovršují.

Co s tím udělat?

Krom toho, že určitě nenakupovat, nesdílet a nelajkovat, tak je ideální podobné stránky nahlásit.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Stačí kliknout na stránce na tři tečky a zvolit možnost Získat podporu nebo stránku nahlásit.

Následně jen vyberete důvody proč stránku nahlašujete a žádost je předána automatu. Pokud si automat nebude vědět rady, zhodnotí situaci člověk.

A to je vše. Dávejte si pozor na podobné podvody, před Vánoci jich bude přibývat.  🎄

Pokud nevíte jak podobné podvody poznat či jak bezpečně platit na internetu, rád Vás uvidím na některém z mých kurzů. Více informací na: spajk.cz/kurzy

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!