V sérii článků o tom, jak chránit děti na internetu, konkrétně v tom, který se zabývá tím, Jak chránit soukromí dětí na internetu, jsem se rozepsal o tom, co by rodiče měli dodržovat, aby jejich prckové v budoucnosti netrpěli. Tento článek je vhodný spíše pro rodiče mladších dětí, ale co když se puberta blíží a děti začnou toužit po vlastním účtu na “sockách”?

V první řadě je fajn, když s tím za Vámi přijdou, ještě než si ho sami založí. 🙂 Značí to, že jste nezanedbali základy výchovy a děti ve Vás mají důvěru a vystupujete spíše v roli poradce, než drába, který drží otěže jejich životů pevně v rukou a užívá si nadvládu nad nimi. Ono se to možná nezdá, ale důvěra a dobrý vztah jsou základní předpoklad pro to, aby za Vámi dítě přišlo, když se (nejen na síti) něco pokazí. A Vy mu to sice dáte trochu vyžrat, ale hlavně mu to pomůžete fixnout. A to se cení.

Jak asi víte, děti umí být zlé (vzpomeňte si na své dětství, nebo na dětství méně šťastných spolužáků) a teď si představte, že škodit a být zlý ve virtuálu je ještě jednodušší. Mizí limity, strach, děti mají (falešný) pocit anonymity…

Vysvětlete jim, že kyberšikana je stejné svinstvo jako ta normální a to že o ní mlčí je stejné, jako by se jí účastnili. Sdílení videí s tím jak někdo někoho zmlátil, posměch nad videem někoho jiného, nenávistné komentáře, brutální urážky a ponižování jsou mezi dětmi na netu bohužel na denním pořádku.

Chvilku jsem sledoval pár dětí na Tellonymu a překvapily mě zejména dívky kolem 13ti let. Věty typu “Si kurva, oblíkáš se na patnáct, ale je ti třináct”, “Měla by ses radši zabít” a “Kolik prstů si tam strkáš když si to děláš” se tam objevovaly až nebezpečně často.

Proto, než se Vaši miláčci vrhnou do spárů internetu, je potřeba s nimi mluvit. A abyste s nimi o tom mohli mluvit, především musíte sami rozumět tomu, co je tam čeká. Na tohle téma plánuji v budoucnu uspořádat kurz, objeví se na podzim na portálu Naučmese.cz.

Sociální sítě neboli “Socky”

Řekněme, že děti jsou věku kolem 10ti let + a začnou toužit po sociálních sítích. Díky Minecraftu či jiným hrám se už umí spojit přes net s kamarády, chatovat, posílat si přes mobil screenshoty či fotky. Na potenciální průšvih je tedy zaděláno. 🙂

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Na sockách jsou již jejich vrstevníci, domlouvají si tam věci kolem kroužků, mají zájmové skupiny kolem svých oblíbených her či youtuberů, a nebo prostě nechtějí být OUT. Jakmile s tím přijdou, je čas na rozhovor, i když jim socky ještě nedovolíte.

Fejsbůček, instáč, jůtůbko i další jsou zpravidla až od třinácti, ale stejně jako u porna stačí odkliknout tlačítko ve smyslu “X let už mi bylo…“. Jinak znáte to sami, zakázané ovoce chutné nejlépe a pokud jim socky zakážete “na krev”, stejně si je založí. 😉 Je lepší je tedy nechat a jen to lehce z dálky regulovat.

Sociální sítě nejsou kámoš

Osobně bych řekl že socky jsou zlo, ale co už. Facebook manipuluje příspěvky a zobrazuje Vám ty příspěvky, které by se Vám mohly líbit, abyste na něm trávili více času. Google podvrhuje reklamy, abyste více nakupovali to, za co inzerenti více zaplatili, instáč vyvolává závislost na počtu zobrazených fotek a deprese z iluzí dokonalého světa ostatních, především influencerů. Je to jeden velký fake, který Vás zavírá do sociální bubliny, díky které můžete být velmi rychle totálně distancováni od reálného světa. Zjistíte pak, že 3 hodiny denně skrolujete obrazovkou facebooku a vlastně nic neděláte. Proč? No protože jste závislí. Bolí to, si to přiznat, ale je to tak.

Upřímně – se sociálními sítěmi má problém většina dospělých, co to ale teprve udělá s naivními a nevinnými dětmi?

Základ je jim tohle info předat, říci jim, že s nimi může být manipulováno, nenechat je, aby propadli iluzi dokonalého insta světa a nenechávali se ovlivnit jednostrannými informacemi z Facebooku a fake news. Je potřeba je už od mala vést k tomu, aby si ověřovali informace, čerpali z více zdrojů, mluvili s Vámi, jakožto mentorem a utvářeli si vlastní názor. Podle mě je tohle asi i nejvíc užitečná rada do jejich budoucích životů.

Pokud Vám to píšu výše přijde jako nereálné, že to (manipulace s informace, ovlivňování uživatelů) by přece nikdo nemohl dělat, tak rozhodně doporučuji minimálně tyto dva dokumenty:

The great hack se zabývá manipulací s uživateli během Amerických voleb pomocí facebooku a zneužití jejich informací firmou Cambridge Analytica.

After Truth pojednává o šíření desinformací a fake news.

 

Dále bych je nechal přečíst román 1984 od Orwella a pár dalších knih či filmů na téma ztráty soukromí, ovládání davů skrze média a manipulaci – ať ví, do čeho jdou. 🙂

V momentě kdy projdou nezbytnou teorií, můžou si založit účet. Především je ale nutné, abyste si výše uvedené skutečnosti uvědomovali VY.

Nyní je potřeba probrat s dítětem jak se na sociálních sítích chovat. Trochu to zjednoduším, ať to není takový mordor jako výše. 🙂 Uvedu tři pravidla, kterými by se Vaše ratolesti měly řídit.

Jsi si jistý že to chceš sdílet?

Co internet schvátí to už nenavrátí, říká se ve známé české pohádce. Toto je základní pravidlo, které je potřeba dětem vysvětlit. Že insta stories nebo zprávy na snapchatu zmizí za 24 hodin? Možná u nich v telefonu, ale na serveru poskytovatele už zůstanou. A v mobilech ostatních obvykle taky.

Osobně mám rád citát: “Měli byste se obávat toho, co z internetu Váš syn stahuje a co tam Vaše dcera nahrává.”

Chce poslat Vaše dítko někomu erotickou fotografii (nudes)? Ve snapchatu nebo dalších messengerech nastaví viditelnost 5 minut a je vyhráno, fotka se pak podle něj smaže. Ha ha ha ha ha! Je potřeba vysvětlit dětem, že fotky zůstávají nejen na serverech ale jejich nový crush (označení pro někoho, do koho se po uši zamilovali a nedá jim spát) si v pohodě udělá screenshot obrazovky, aby si nudes uchoval i déle než zmíněných 5 minut. A třetina dětí pak získané nudes šíří dál, svým kamarádům. Jakmile někdo zveřejní nějaké storýčko, které by mohlo později zmizet, všichni jsou již trénovaní a rychle si je nascreenshotují.

Je asi těžké vysvětlovat adolescentům divně se pohybujícím na TikToku, že cokoliv co uploadovali na net, někde je a někdo to na ně může v budoucnu vyhrábnout. Asi těžko jim vysvětlíte, že když se ve 13ti vyfotí z legrace jak někomu klečí na krku, tak že to na ně za 20 let, až budou chtít kandidovat za nějakou politickou stranu, někdo vytáhne. Ale je to tak a je potřeba na to myslet.

A už vůbec je hardcore jim vysvětlit, že by je jejich kamarád či životní láska (ve 13ti) mohl zradit. Všechno, co mu naposílají, jejich pocity, myšlenky a ve finále i ty nudes, se klidně mohou jednou někde objevit.

 

Opravdu znáš toho člověka?

Pamatujete, jak Vám rodiče říkali, ať nemluvíte s cizími lidmi? Ať s nimi nikam nechodíte a nesedáte do auta? Tak v tomhle případě je to to samé – je potřeba dětem vysvětlit, ať cizím lidem, nevěří. A pokud je fyzicky ani nevidí, tak už vůbec ne.

Vytvoření jiné identity je na netu otázka pěti minut a Vaše děti musí pochopit, že když se někdo prezentuje jako Anička, 13let, může to být klidně Karel, 42 let. Pokud pak naváže s někým “přátelství”, může být snadno zmanipulováno. Tomuto fenoménu se říká grooming, nebo kybergrooming.

Zdroj: https://www.e-bezpeci.cz/index.php/ke-stazeni/tiskoviny/6-prehledovy-list-kybergrooming/file

Na toto téma je také super český dokument V síti. Rozhodně doporučuji, pokud máte doma dceru. Kluci v tomhle věku jsou na tom obvykle lépe, paří Fortnite nebo jiné onlajnovky a o virtuální seznamování mimo okruh spolužaček obvykle nejeví moc zájem.

 

Vážně chceš sdílet tuhle informaci?

Informace jsou klíč a mají obrovskou hodnotu. Nejen pro giganty jako je Facebook a Google, kteří na nich vydělávají, po svém s nimi nakládal i český Avast, díky kterému se tak alespoň dá šířit osvěta, že pokud je něco zadarmo, není to ve skutečnosti zadarmo. V tomto případě máte sice zadax antivir, ale platíte ztrátou soukromí. Stejně tak máte free úložiště fotek na Google, ale učí se nad nimi umělá inteligence a Google má detailní přehled o Vašem životě. A tak dále.

Soukromí je dnes něco velmi cenného, bohužel to stále mnoho lidí neumí docenit, nebo je jim to jedno. Ale jak jsem zmiňoval, nejde jen o bigdata, ale i o to, co Váš potomek pustí ven. Pokud si někdo dá práci a poskládá si střípky informací, zjistí o Vašem dítku klidně dost na to, aby mu třeba ukradl profil, nebo nafejkoval jeho identitu. A to nemluvím o tom, že klidně a v dobré víře vyzradí info o tom, kdy je kdo doma, nebo kam a kdy odjíždíte na dovolenou.

Příkladů by se asi dalo najít více, klidně se podělte v komentářích pod článkem. Výchova dítěte v dnešním rychlém a digitalizovaném světě je zkrátka výzva. Především pak pro starší ročníky, které vyrůstaly v době, kdy žádné z dnešních technologií neexistovaly.

Na druhou stranu je důležité, abyste se těmto výzvám nevyhýbali a připravili své děti na překážky, kterým budou čelit v digitálním světě i v tom reálném, protože jsou hluboce propletené.

Tím, že budete mluvit se svými dětmi o rizicích a úskalích sociálních médií a o tom, jak s nimi zacházet zodpovědně, můžete je lépe připravit na dospělost a naučit je, aby chránili sami sebe, své virtuální identity ale i lidi kolem sebe.

 

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!