Na tohle jsem čekal fakt dlouho. Často slyšíte různé výmluvy, proč obchodníci nemají terminál a neberou karty, a většinou je to kvůli tomu, aby nemuseli přiznávat příjmy a danit. Pak je tady ale malá skupina lidí, která něco prodává jen občas a v malém, nebo jsou na té hraně, kdy už o terminálu začali uvažovat, ale ještě jim to přišlo zbytečně složité. A přesně pro ty je tu Tap to pay.

Tap to pay přináší možnost brát platby kartou na váš mobil, konkrétně iPhone. Prostě a jednoduše si uděláte terminál z něj.

Jop, kdokoliv kdo má platební kartu, mobil s možností NFC platby, nebo hodinky, co umí platby kartou, vám teď může za cokoliv zaplatit.

Jak to funguje

Stačí si nainstalovat appku. Já používám na platby na e-shopech bránu Stripe, takže jsem stáhnu appku, která se na ní umí napojit – Payments for Stripe

https://apps.apple.com/us/app/payment-for-stripe/id953273985

Můžete využít ale třeba i GP tom a další: https://www.globalpayments.cz/cs-cz/tap-to-pay

V ní se jednoduše nakonektíte na svůj Stripe účet a v levém horním menu povolíte svůj iPhone jako terminál. Appka mimochodem umí komunikovat i s jinými terminály, kdyby se to někomu hodilo a do dneška to jinak nešlo. Teď je ale možné používat Tap to pay a tak už klasický terminál nepotřebujete.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Přímo v Appce si můžete vytvořit produkty, nebo využít stávající které má zapamatované Stripe. Samozřejmě jde přijímat jakékoliv platby, bez nutnosti mít tam jakékoliv produkty uložené. Jen naklikáte částku a dáte “zaplatit”. Systém má možnost i zadat jméno, mail a telefon kupujícího, na který mu pak přijde doklad/faktura – prostě paráda.

Můj usecase je prostý. Budu prodávat na školeních Slovník pro boomery, který chci brzy nechat vytisknout. Jop, jak sem si z toho dělal dřív srandu, budu mít jak dřív na školách kufr od auta narvanej knížkama a ty tam budu prodávat. 🙂 No a protože podporuju cashless platby, potřebuju je nějak přijímat – a tohle je přece jasná volba. Přijde človek, pípne mi mobilem u mýho, já mu dám knížku a je hotovo. 🙂

Jaké jsou podmínky bank

Službu poskytují vybraní partneři. Přes Revolut, který v ČR zatím nejde, chtějí v UK za zpracování platby 1,7 % bez dalších poplatků. Očekávám že to bude podobné i u nás.

Dále jsou podporovány platformy Adyen, SumUp a Viva.com, pak je u nás také podporovaný Stripe a Global Payments spolu s rakouskou Erste Bank (u nás jako Česká spořitelna). Tap to Pay na iPhonu lze využívat s bezkontaktními kreditními a debetními kartami, které vydaly přední světové banky jako American Express, Discover, Mastercard či Visa.

Proč platit kartou a nedávat dýška

Následuje vylití si srdíčka, co je špatně na českým gastru – koho to nezajímá, sjeďte níž

Poprvé jsem to viděl v Itálii na pláži, kdy týpek s pojízdným stánkem přijímal platby na svůj iPhone. To mě vystřelilo ze židle (z lehátka), protože tam karty brali všude a nikde (krom náměstí sv. Marka) nebrali dýška. Oh, jak krásný a nepokřivený trh, ne jak ta všeobecně podporovaná zlodějna u nás, kdy majitelé restaurací neberou karty záměrně (aby nebyl příjem vidět a nemuseli odvádět daň) a zaměstnávají personál za minimálku a zbytek nákladů na jejich mzdy přenášejí na zákazníka, který je vesměs tlakem společnosti nucen dávat dýška i za nekvalitní servis, aby místo majitele platil zbytek do mzdy servírky (číšníka), který jde mimo systém do jejího příjmu. Měla by ho sice zdanit, ale kdo to kdy viděl, aby si dobrovolně ukousla z už tak nuzné výplaty. Lidi z gastra jsou tak podhodnocený a protože mají na papíře malý základ, berou spoustu příspěvků (např. na bydlení), které platíme zase my, z našich daní. Kámoška takhle v Praze bydlí ve 4+1, na kterej jí doplácí sociálka, protože by na něj papírově v životě neměla – má na výplatnici 19k. Reálně ale s dýškama, který tvoří drtivou většinu její mzdy, bere kolem 55k – ty ale na papíře nejsou. Tohle prosím není ojedinělý exces – je to běžné – než jsem se vrhnul na IT, v gastru jsem dělal a s lidma z oboru se potkávám stále.

TL;DR – tím že dáváš dýška podporuješ tyhle šméčka a prasíš trh a díky tomu pak platíš ještě vyšší daně. Jedinej kdo profituje, je šmejd majitel, kterýmu tenhle stav vyhovuje.

Za mě tedy – plaťte kartou, nedávejte dýška, nepodporujte podvody. Svojí peněženkou rozhodujete a hlasujete. Když přestanete dávat dýška, servírky (číšníci) budou chtít časem vyšší mzdu po majiteli, ten jim ji bude muset časem dát, bude muset odvádět daně, holky (kluci) budou mít vše na papíře, nedosáhnou tak na dávky a my jim nebudeme muset doplácet dávkama prachy na nájem, děcka atd… A to jsem ani nezmínil, že přispívají naprosté minimum i do důchodového systému ze kterého ale v budoucnu budou chtít určitě čerpat… Bude to trvat, ale jedině takhle s tím po zrušení EET jako lidi můžeme něco udělat.

Závěr

Tak snad vám článek pomohl, případně pokud víte o někom, kdo by měl brát karty a zatím je nebere, pošlete mu ho, ať začne. Pro některé (obvykle nepoctivce) je to prokletí (a poctivci, kteří mají jiný důvod to mohou ignorovat), pro jiné, kteří chtějí rozšířit možnosti jak jim mohou zákazníci zaplatit, je to požehnáním. 🙂

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!