Loni mi došel inkoust v mé multifunkci a když jsem zjistil, že nový inkoust stojí stejně, jako mě stála celá nová tiskárna, která navíc měla své neduhy, položil jsem si právě otázku z nadpisu.

Inkoust vs laser

Domácí tiskárny máme dnes typicky dvojího druhu – inkoustové a laserové. Pamětníci možná pamatují ještě jehličkové tiskárny, s nezapomenutelným zvukem (který dnes suplují 3D tiskárny 🙂 ). Jehličkové tiskárny dnes v domácnostech asi už nenajdete, používají se především v bankomatech, pokladnách nebo prodejních terminálech, kde není potřeba kvalitního tisku.

Inkoust

Na rozdíl od tiskáren jehličkových umožňují tisknout i barevně. Pro barevný tisk inkoustová tiskárna nejčastěji potřebuje 4 barvy inkoustu: černý (black), azurový (cyan), purpurový (magenta) a žlutý (yellow). Pomocí těchto čtyř základních barev je tiskárna schopna namíchat všechny ostatní barvy a odstíny. Inkoustová tiskárna tak dokáže vytisknout velice kvalitní obrázky a fotografie.

Princip tisku je následující: velice malé kapičky inkoustu jsou velkou rychlostí vymršťovány na papír pomocí trysek tiskové hlavy. Tento způsob tisku sice zaručuje kvalitní výsledek a velice věrné barvy, nicméně je na rozdíl od tisku laserového pomalejší. Pokud vlastníte inkoustovou tiskárnu, je nutné, abyste ji pravidelně používali, jelikož trysky se často ucpávají.

A to byl právě můj problém – tiskl jsem převážně černobílé dokumenty, sem tam něco barevného, jako mapku nebo formulář, ale s tak nízkou frekvencí, že trysky zasychaly a vytisknuté dokumenty byly vhodné akorát tak ke skartaci. Navíc scanner jsem za celé dva roky co jsem tiskárnu měl použil asi dvakrát, takže multifunkci i inkoust jsem po této zkušenosti zavrhl.

Začal jsem se tedy poohlížet po něčem jiném. Přečetl jsem si článek na miroluk.cz, což je web kde objednávám náplně a tak jsem se dostal k laserovým tiskárnám.

Laser

Laserové tiskárny jsou velice oblíbené zejména proto, že poskytují kvalitní tisk za nižší náklady. Umožňují tisknout obvykle černobíle, ale je možné koupit i dražší modely, které tisknou i barevně.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

K tisku se nepoužívá inkoust, nýbrž tonerový prášek ve čtyřech již zmíněných barvách – černé, azurové, purpurové a žluté. Laserové tiskárny fungují na podobném principu jako kopírka. Obraz je vykreslen laserem na selenový válec. Toner se na válec nanese právě v těch místech, která byla osvícena laserem. Z válce je pak toner přenesen na papír a následně zažehlovacím válcem pod vysokou teplotou zafixován. 

Výhodou laserového tisku je, že výsledný výtisk se nerozmazává a je velice odolný. Provoz tiskárny je také tichý a velmi rychlý. Oproti tisku inkoustovému ovšem pokulhává ve věrnosti barev a kvalitě obrázků obecně. Laserové tiskárny jsou tak často používány v kancelářích, kde se tiskne větší množství převážně černobílého textu.

A právě u laseru jsem zakotvil. Koupil jsem si Xerox (kdysi vynalezli síť Ethernet) a kopírky pro ně pro ně prodával i Robert T. Kiyosaki (autor knihy Bohatý táta, chudý táta), ale to nebyly ty hlavní důvody. Krom příznivé ceny (cca 1400 Kč) to byl i vestavěný Wi-Fi modul, podpora driverů v Linuxu a možnost použití protokolu Apple AirPrint.

Resumé: Pokud tisknete jednou za delší dobu a hlavně text (můj případ), je pro Vás ideální laserová tiskárna. Pokud tisknete často a potřebujete barvy, inkoust pro vás bude to pravé.

Náplně do tiskáren

Po koupi nové tiskárny vám často nevydrží náplň moc dlouho – cartrige s inkoustem, nebo toner, obsahují jen malé (startovací) množství náplně. Počítejte tedy s tím, že brzy budete muset investovat do náplně nové.

Jenže origo náplně mohou být dosti drahé, nabízí se možnost použít neoriginální tonery. Ty vyrábí jiná firma, než vyrobila Vaši tiskárnu. Na trhu se můžete setkat s nově vyrobenými kompatibilními tonery nebo s repasovanými (renovovanými) tonery. Repasované tonery jsou již použité tonery, které byly znovu naplněny tonerovým práškem. K plnění tonerů však leckdy dochází amatérským způsobem. U takových tonerů pak hrozí riziko vysypání prášku a následného poškození tiskárny.

V případě nově vyrobených kompatibilních tonerů se jedná o úplně nové kusy, u kterých máte zaručenou téměř 100% kompatibilitu s Vaší tiskárnou a výtěžnost, která je stejná jako u originální náplně. Originální i kompatibilní tonery mají své výhody i nevýhody. Originální náplně uživatelům poskytují 100% jistotu bezproblémového tisku ovšem za vysoké náklady. Pokud si chcete být jistí, že kupujete to nejlepší, pak zvolte originální toner.

Kompatibilní náplně zase poskytují velmi kvalitní tisk na příznivou cenu, ovšem s rizikem nákupu nekvalitního kusu od neověřeného prodejce. Pokud je pro Vás prioritou nízká cena, ale zároveň kvalitní tisk, tak vyzkoušejte kvalitní kompatibilní tonery od Miroluku – ty mám ověřené a nehrozí, že byste koupili nějaké šméčko. Kvalitu veškerého sortimentu u Miroluku totiž zaručuje nejen certifikát STMC, který testuje kvalitu tonerových kazet, ale také ji potvrzují desítky tisíc spokojených zákazníků a pozitivní recenze na portále Heureka. A já 🙂

Pokud potřebujete toner vyměnit, a nevíte jak na to, přečte si článek Jak vyměnit toner.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!