V posledních letech se na e- shopech nakupuje stále více, a to nejen díky pandemiím COVIDu. Vyberete si zboží za super cenu a dovezou vám ho až do práce, to je přece super, ne?
Samozřejmě to má ale svá úskalí a to třeba v podobě internetových podvodníků či falešných e-shopů. K tomuto tématu jsem udělal i krátké video:
Ale jak to tak bývá, nic není ideální a i při on-line nákupech hrozí nemalá rizika. A s tím jak například před Vánoci či během epidemií přibývá stresu, opadává naše ostražitost. A rovnoměrně s tím roste i aktivita internetových podvodníků.
Jak poznat podvodný e-shop
1.Podezřelé nízké ceny
Znáte heslo “Nechci slevu zadarmo”? Řiďte se jím i při on-line nákupech. Pokud vám někdo nabízí slevu 80%, nebude to v pořádku. Byla by to ekonomická sebevražda.
2. Špatný češtin
Je to spíše výjimkou ale i dnes se objevují podvodné shopy, které skupina provozovatelů pouze strojově přeložila. Na profesionálních e-shopech pravopisné chyby obvykle nenajdete, překlad a’la Google translator pak už vůbec ne.
3. Obchod má pouze http, případně svítí červeně
Jestliže chybí zámeček, nebo svítí červené Nezabezpečeno, znamená to, že komunikace není šifrovaná a neprobíhá bezpečně. Nikdy tak nezadávejte citlivé údaje, jako třeba heslo, nebo číslo platební karty.
4.Zvláštní název e-shopu
Mnoho podvodníků skupuje expirované domény starých obchodů nebo značek, případně jim velmi podobné názvy. Často se snaží kopírovat či napodobit vzhled známých shopů. Pozor tedy na doménu.
5. Hnusný design webu
V dnešní době si může eshop zdarma vytvořit i mamka na mateřské a web s moderním a responzivním designem zmákne i žák osmé třídy. Pokud tedy narazíte na shop s pravěkým designem, měli byste zbystřit.
6. Chybějící kontakty
Každý e-shop má zákonnou povinnost uvést kontaktní údaje na provozovatele. Pokud tam chybí, nejsou kompletní, nebo je sídlo firmy v Panamě, nakupte raději jinde.
7. Obchodní podmínky
Další z položek, které musí mít každý obchod na webu. Nikdo je obvykle nečte, ale vám doporučím podívat se alespoň na podmínky vrácení zboží. 14 dnů máte že zákona jistých. Pokud podmínky na webu chybí, pryč odtud.
8. Špatné hodnocení
Jestli má obchod jen několik desítek hodnocení na Heurece a splňuje k tomu některý z parametrů výše, typicky přehnaně nízkou cenu, zkuste zboží koupit raději jinde.
Kde si obchod ověřit
Dvakrát měř, jednou řež, říkal mi vždycky táta. A doporučuji to i vám, než se rozhodnete platit online. V tomto případě místo měření ověřte, zda je obchod v pořádku. Antiviry ESET detekují podvodné e-shopy a přístup na ně vám rovnou zablokují. Málokdo ale ví, že seznam podvodných e-shopů, aukčních portálů a podobně vede i Česká obchodní inspekce. Na jejím webu si můžete ověřit, zda se tam nenachází ten, na kterém se právě chystáte výhodně nakoupit.
https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/
Na webu je pak vždy uveden důvod, proč je e-shop evidován jako podvodný a další zajímavé informace.
Aktualizováno 14.1.2021:
Stáhněte si doplněk do prohlížeče
Jiří Kuba vydal doplněk pro Chrome/Edge a Firefox, který Vás upozorní, pokud se nacházíte na obchodu, který je ČOIkou označen jako rizikový. Tento doplněk doporučuje používat i samotná ČOI a můžete jej stáhnout zde:
Používejte ESET
V domácích i firemních verzích antivirů od ESETu je přístup na rizikové e-shopy, rovnou blokován.
Jak bezpečně platit
Především do zahraničních obchodů typu Aliexpres nebo E-bay není dobré zadávat čísla a údaje z platební karty k účtu, na který vám chodí výplata, nebo tam máte rodinné úspory.
Doporučuji používat jiný, než hlavní účet, případně PayPal nebo mobilní appku Revolut, kam si nabijete peníze a platíte virtuální platební kartou.
Výrazně tak snížíte riziko že vám podvodníci vyluxují účet. Pokud vás napadne nějaký další tip, klidně se o něj podělte v komentářích.
🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖 💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸 🕵️♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️♂️ 🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎 ❤️ Líbí se Vám článek? ❤️