Často se mi stává, že potřebuji nechat počítač pracovat, ale zase nechci aby běžel další tři dny zbytečně. Nebo si pouštím film a nechci aby mě k ránu budil svítící monitor naproti posteli. Situací, kdy budete potřebovat načasovat vypnutí Vašeho počítače je samozřejmě více a proto vznikl tento článek.

Možností je několik, od těch jednoduchých, až po ty kostrbaté. Nejspíše Vás napadne že na to bude nějaký program, ale jejich nabídka není velká, často obsahují adware, nebo nepodporují Windows 10. A protože nejsme lamy, podíváme se na způsob, který nevyžaduje žádný externí software a funguje na všech verzích Windows.

Příkaz a ikona

Nejjednodušší ze zadat příkaz do terminálu/PowerShellu a je hotovo. Pokud si s komandlajnou zrovna netykáte, stačí stisknout klávesy Win R a do textového pole zkopírovat:

shutdown -s -t 9000

Díky tomuto příkazu se počítač vypne za 2 a půl hodiny, což je 9 000 sekund. Formát času je vždy potřeba zadávat ve vteřinách.

Pro přepočet existuje spousta konvertorů a konverzi umí i vyhledávače jako DuckDuckGo nebo Google. Stačí napsat něco jako „minutes to seconds“ a vyhledávač Vám nabídne tabulky pro přepočet.

Nadpis ale hovoří i o ikoně. Pokud se ptáte proč, tak přeci proto, abyste příkaz nemuseli stále opisovat. Na plochu klikněte pravým myšítkem a zvolte Nový -> Vytvořit.  v poli Zadejte umístění položky vložte příkaz shutdown -s -t 9000 a v dalším kroku vhodně pojmenujte zástupce – například Vypnout za 2,5 hodiny se mi jevilo dosti výstižné.

Jelikož je výchozí ikona zástupce poměrně ošklivá, nic nám nebrání si ji upravit. Stačí kliknout na ikonu pravým myšítkem a zvolit Vlastnosti -> Změnit ikonu a následně si vybrat nějakou adekvátní.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Poklikáním na ikonu spustíte odpočet. 🙂 Pokud byste náhodou zjistili, že se Vám naplánované vypnutí nehodí a chcete na PC dále pracovat, odpočítávání lze přerušit zadáním následujícího příkazu:

shutdown -a

Pokud vše správně proběhne, po dokončení odpočtu se zobrazí hláška o odhlášení a počítač se vypne.

Doporučuji otestovat funkčnost ikony s nějakým nižším intervalem, např. 9 vteřin. Pokud by nefungovala, může být na vině UAC, antivir, nebo jiné omezení nedovolující spuštění příkazu běžnému uživateli.

Před testováním se vždy ujistěte, že máte uloženou všechnu práci!

Příkazový řádek

Pokud by náhodou nefungoval postup s ikonou, terminál Vás nezradí. Do nabídky Start napište cmd a zvolte možnost Spustit jako správce. Potvrďte UAC a zadejte příkaz:

shutdown -s -t 9000

 

Za stanovený interval dojde k vypnutí počítače. Opět platí to co výše, zadáním příkazu shutdown -a odpočet a vypnutí přerušíte.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!