Na Chromeboocích bude oficiálně Google Play, který znáte ze svých mobilních telefonů a tabletů a obsahuje milióny aplikací. Tato možnost tu sice byla neoficiálně již dříve, ale docházelo ke ztrátě výkonu a aplikace padaly kvůli špatné optimalizaci.

O Chromeboocích jste jistě již slyšeli. Pokud ne, tak zjednodušeně se jedná o levné notebooky, které v sobě obsahují operační systém ChromiumOS. Ten je postaven na linuxovém jádru a prohlížeči Google Chrome. Nejedná se ale o klasický linux, s příkazovou řádkou do styku jen tak nepřijdete. Všechny aplikace a služby jsou vyloženě Googlí a tak by se dalo říci, že zkrátka pracujete v upraveném prohlížeči Chrome. Celý systém je také koncipován tak, že většina dat je uložena v cloudu, proto na Chromeboocích nenajdete klasické harddisky, ale speciální flash paměti.

Nyní přichází dlouho očekávaná událost – na Chromeboocích bude nativně k dispozici obchod Google Play s milióny aplikací. Do této chvíle se daly doinstalovat jen aplikace z Chrome Store, což byly spíše jakési doplňky prohlížeče, než regulérní aplikace. To se nyní konečně změní.

F101_Pixel2_Silver_PlayStore

Na Chromeboocích tak nyní bude možné provozovat téměř všechny aplikace, které znáte z OS Android – namátkou Microsoft Office, Facebook, Total Commander, Skype, JuiceSSH a samozřejmě také hry jako například Minecraft, Clash of Clans, Hearthstone nebo 7 mágů či Baldurs Gate. Samozřejmostí je také používání nativních Googlovských aplikací jako hudba Play a podobně, takže celý ekosystém dostává zcela nový rozměr.

Chromeboky za první kvartál roku 2016 překonaly v prodejnosti MacBooky, což je pro Androiďáky jistě dobrá zpráva. Chromebooky byly dosud vnímány jako levná zařízení, která využívaly většinou školy v US jako levnou učební pomůcku. Cena takového Chromebooku je totiž cca 3x nižší než je cena MacBooku a co do výkonu a výdrže se mohou často vyrovnat. Nyní tedy Google přidává další hřebíček do rakvičky do nakousnutého jablíčka – počtu aplikací v Play Store se AppStore nemůže nikdy vyrovnat, stejně tak jako počtu uživatelů Androidu. Když navíc vezmeme v potaz to, že aplikace jsou zde často zdarma, nebo levnější než jejich Apple verze…

9302015111348AM_635_google_pixel_c

Play Store přichází nyní na modely ASUS Chromebook Flip, Acer Chromebook R 11 a také poslední Chromebook Pixel. Další modely budou postupně následovat. Co myslíte, zvýší se teď razantně prodeje Chromebooků? Vzhledem k tomu, že MacBook a iPhony jsou dnes již mainstream, tak je Chromebook zajímavá alternativa pro všechny, kteří využívají služeb Googlu a nechtějí přecházet se všemi svými zařízeními na jablečné produkty.

 

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!