Super nástroj na odvirování již nakaženého počítače. I když už moc online vlastně není 🙂

Tento nástroj detekuje a odstraňuje malware ve Vašem počítači a to hlavně proto, že využívá stejné virové definice, jako placené verze programů ESET. Je snadno použitelný a především v češtině, takže se nemusíte bát že něco nastavíte špatně. A hlavně – je kompletně zdarma!

ESET vydal novou verzi tohoto nástroje, která má nejen modernější vzhled, ale také kontroluje aplikace spouštěné po zapnutí PC a boot sektor, vyhledává a odstraňuje viry ukryté v systémových registrech a nabízí restart a opětovnou kontrolu kvůli odstranění malwaru, který lze odebrat pouze po opětovném startu systému. Navíc pro spuštění nejsou vyžadována administrátorská oprávnění.

Na začátku jsem psal že ESET Online Scanner není tak úplně online. No znamená to vlastně jen to, že dříve se scanner spouštěl přes prvek Active X přímo ve webovém prohlížeči. Od této technologie se ale upustilo, prakticky se nepoužívá a tak je to dnes klasický *.exe soubor který je nutné stáhnout. Název však zůstal, protože si ho lidi pamatují i když online probíhá jen stahování virových definic.

Jak s programem pracovat

Nejprve je vhodné program stáhnout:

Poté je nutné přijmout podmínky použití.

Následně nastavte, co všechno chcete kontrolovat. Doporučuji rozkliknout Rozšířená nastavení a zaškrtat to tak, jak to mám na screenu níže já. Tím docílíte toho, že budou detekovány nejen viry a trojany, ale  i různé obtěžující aplikace, těžiče bitcoinů a podobně.

Následně se stáhnou virové definice, které jsou stejné, jako u prémiových produktů.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

A pak už stačí jen vyčkat, než kontrola doběhne.

Pokud je nalezen nějaký virus, je přesunut do karantény. Jestliže s ním nějak potřebujete pracovat, použijte možnost Spravovat karanténu.

Soubory pak můžete například Obnovit. To se může týkat situace, kdy je nějaký soubor, který víte že je v pohodě, přesunut do karantény. Například cracky ke hrám tam končí docela často 🙂

Systémové požadavky

Program je velmi nenáročný, bohužel je zatím jen pro operační systém Windows.

Operační systémy: Microsoft Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP/2003/2000/NT (32/64-bit)
Internetové prohlížeče: Firefox, Opera, Chrome, Edge a Internet Explorer 6 nebo novější
Místo na disku: Minimálně 15MB, Optimálně 30MB
Paměť: 32MB

Upozornění na závěr

ESET Online Scanner není plnohodnotný antivir!!! Chybí mu všechny podstatné moduly, jako je rezidentní štít, HIPS, http filtr, kontrola vůči cloudu a mraky dalších. Opravdu tak nemá šanci chránit aktivně Váš počítač. Je to pouze nástroj k jednorázovému použití! Samozřejmě jej můžete používat pro kontroly či odvirování opakovaně, ale chci tím zdůraznit, že neposkytuje žádnou proaktivní ochranu.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!