Protože mě trklo, že můj původní článek o DOSBOXu na linuxu, nebude mít mezi vlastníky majoritního operačního systému velkou odezvu, rozhodl jsem se udělat i článek o DOSBOXu na Windows.

DOSBOX je emulátor, který emuluje  stařičký operační systém MS DOS. Pamětníci si na něj jistě pamatují, i na programy jako M602 a T602 ale především na sousty her, jako Duna, Warcraft, Abuse, Lemmings, Prince of Persia a mnoho dalších.

Díky DOSBOXu si tyto skvosty můžete zahrát i dnes na Windows 10, případně MacOS a Linuxu.

Jak stáhnout a nainstalovat

Doporučuji stahovat aktuální verzi ze stránek projektu. Najdete tam hned v prvním řádku Windows installer, který stačí stáhnout a spustit. Po instalaci se pak nachází v C:\Program Files (x86)\DOSBox-0.74-2. Číslo verze se bude samozřejmě měnit 😉

Následně je potřeba vytvořit složku, kam budeme stahovat a odkud budeme spouštět hry. V mém případě je to C:\Games a bude tak použita v dalších příkazech, takže dle potřeby commandy upravte.

Kde vzít hry

Ještě než spustíme DOSBOX, musíme někde hry potahat. Pokud máte staré hry na disketách, dá se sehnat externí USB floppy mechanika asi za 300 Kč 🙂 Pokud ne, doporučuji portál http://www.bestoldgames.net/ kde je možné najít vše od Abuse až po Z.

Jak hry spustit

Spusťte tedy DOSBOX a přivítá Vás okno s příkazovým řádkem.

TIP: Po napsání článku mi jeden z čtenářů napsal malý zlepšovák. Stačí prý *.exe soubor hry přetáhnout na ikonu DOSBOXu a hra se spustí.

Teď je potřeba přimountovat (připojit) složku s gamesami, která se pak bude tvářit v DOSu jako disk. Použijte tedy u podle své lokace složky upravenou verzi příkazu:

mount c C:\Games

A poté se na céčko přepneme příkezem

C:

V DOSu se mezi adresáři můžete pohybovat pomocí těchto příkazů:

cd NAZEV_SLOZKY – změna adresáře

dir – vypíše soubory v adresáři

cd .. – vystoupá o úroveň výše, tedy do předchozího adresáře

TIP: Pro doplňování názvů složek můžete použít klávesu Tab. Stačí tak napsat třeba jen Go a DOS doplní celý název na GOLD.exe

Přepněte se tedy do složky se hrou a spusťte *.exe soubor. Tramtadadá, můžeme pařit! 🙂

Tipy

Zachycení kurzoru myši – DOSBOX automaticky rozpozná, jestli hra vyžaduje myš a pokud ano, uzamkne ji v okně DOSBOXu, aby Vám neutíkala. To může být problém, pokud chcete dělat něco jiného a nechcete přitom hru ukončit. Pomocí klávesové zkratky CTRL + F10 můžete kurzor uvolnit.

Změna rozlišení – Soubor C:\Program Files (x86)\DOSBox-0.74-2\DOSBox 0.74-2 Options je konfigurákem DOSBOXu. Před editací doporučuji udělat si jeho zálohu 😉 Otevřete jej například v Poznámkovém bloku a nastavte potřebné rozlišení:

  • fullscreen=true – pro fullscreen
  • fullscreen=false – DOSBox poběží v okně
  • windowresolution=1280×960 pro změnu na rozumnější rozlišení, ale pamatujte, že DOS je nativně uzpůsoben pro poměr stran 4:3 😉
  • output=openglnb – toto je potřeba změnit, aby se změnilo i rozlišení
  • autolock=true  – určuje zda bude myš automaticky uzamčena, pokud to nechcete, změňte na false

A teď Vám již nic nebrání si rozjet nějakou to klasiku a zavzpomínat na staré dobré časy a hry 🙂 O své poznatky se klidně podělte v komentářích pod článkem.