Včera, 15.5.2021 vešly v platnost nové podmínky pro používání aplikace Whatsapp. Poté co jej koupil šmírák #1 Facebook, bylo jen otázkou času, kdy začne z aplikace tahat ještě více osobních informací, aby je mohl lépe propojit s daty z Facebooku a na Vašich datech, která zpeněžuje, vydělat ještě víc. A ta chvíle přišla teď.

Co se mění?

WhatsApp po Vás tedy chce odsouhlasit možnost předávání dat Facebooku. Mezi ty má patřit IP adresa, telefonní číslo nebo údaje o mobilním zařízení. Dále pak ještě detaily o finančních transakcích pokud využíváte službu WhatsApp Pay, včetně metody platby nebo částky.

Co se stane když nepřijmu?

Appka začne prudit, bude vyskakovat notifikace o tom, že byste měli pravidla přijmout. Postupně omezí možnost číst a reagovat na zprávy a konverzace, bude možné jen telefonovat/videochatovat. A po několika týdnech, pokud podmínky stále nepřijmete, se zablokuje i tato funkce a Whatsapp Vás začne považovat za neaktivní uživatele. A neaktivním userům se po 120 dnech smaže účet.

Na tuto otázku se mě přijela díky ESETu zeptat i Prima CNN News, kterou zaujal především Tusken v pozadí mého domácího kanclu – big up pro Mitiho, který ho šabloknoval k mým třicátinám.

Nemohu pak opomenout ani další geekoviny v pozadí – amulet Zaklínače od Buchtiče a pohled ze San Pauli od Jirky Rybníčka.

Reportáž zde: https://cnn.iprima.cz/whatsapp-zacal-sdilet-informace-s-facebookem-co-to-pro-jeho-uzivatele-znamena-25382

Co mám dělat?

Jako nejlepší alternativa se jeví přechod na aplikaci Signal. Více o ní a i populárním Telegramu se dozvíte v samostatném článku: https://www.spajk.cz/whatsapp-vs-telegram-vs-signal/

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Tak mi kupte kafčo!

Dále, dokud to ještě jde, doporučuji svým kontaktům poslat zprávu, že přecházíte na Signal (v Signálu jde vygenerovat). Jakmile si aplikaci Vaši přátelé nainstalují, uvidí Vás tam a můžete chatovat a volat jako dřív. Navíc šifrovaně a bez toho, že by Facebook sniffoval Vaší komunikaci s ostatními, což se několikrát prokázalo, že dělá.

Nepodporujte ukrajování svobod a soukromí salámovou metodou, zmigrujte na Signal. Sem tam taky. A na závěr takový malý joke pro pamětníky.

 

 

 

Pomohl Vám článek?

Tak mi kupte kafčo!