Včera, 15.5.2021 vešly v platnost nové podmínky pro používání aplikace Whatsapp. Poté co jej koupil šmírák #1 Facebook, bylo jen otázkou času, kdy začne z aplikace tahat ještě více osobních informací, aby je mohl lépe propojit s daty z Facebooku a na Vašich datech, která zpeněžuje, vydělat ještě víc. A ta chvíle přišla teď.

Co se mění?

WhatsApp po Vás tedy chce odsouhlasit možnost předávání dat Facebooku. Mezi ty má patřit IP adresa, telefonní číslo nebo údaje o mobilním zařízení. Dále pak ještě detaily o finančních transakcích pokud využíváte službu WhatsApp Pay, včetně metody platby nebo částky.

Co se stane když nepřijmu?

Appka začne prudit, bude vyskakovat notifikace o tom, že byste měli pravidla přijmout. Postupně omezí možnost číst a reagovat na zprávy a konverzace, bude možné jen telefonovat/videochatovat. A po několika týdnech, pokud podmínky stále nepřijmete, se zablokuje i tato funkce a Whatsapp Vás začne považovat za neaktivní uživatele. A neaktivním userům se po 120 dnech smaže účet.

Na tuto otázku se mě přijela díky ESETu zeptat i Prima CNN News, kterou zaujal především Tusken v pozadí mého domácího kanclu – big up pro Mitiho, který ho šabloknoval k mým třicátinám.

Nemohu pak opomenout ani další geekoviny v pozadí – amulet Zaklínače od Buchtiče a pohled ze San Pauli od Jirky Rybníčka.

Reportáž zde: https://cnn.iprima.cz/whatsapp-zacal-sdilet-informace-s-facebookem-co-to-pro-jeho-uzivatele-znamena-25382

Co mám dělat?

Jako nejlepší alternativa se jeví přechod na aplikaci Signal. Více o ní a i populárním Telegramu se dozvíte v samostatném článku: https://www.spajk.cz/whatsapp-vs-telegram-vs-signal/

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Dále, dokud to ještě jde, doporučuji svým kontaktům poslat zprávu, že přecházíte na Signal (v Signálu jde vygenerovat). Jakmile si aplikaci Vaši přátelé nainstalují, uvidí Vás tam a můžete chatovat a volat jako dřív. Navíc šifrovaně a bez toho, že by Facebook sniffoval Vaší komunikaci s ostatními, což se několikrát prokázalo, že dělá.

Nepodporujte ukrajování svobod a soukromí salámovou metodou, zmigrujte na Signal. Sem tam taky. A na závěr takový malý joke pro pamětníky.

 

 

 

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!