Určitě se Vám to také někdy stalo – na disku dochází místo a Vy dumáte co smazat. Po smazání pár filmů je místa stále málo, ale nenabízí se již nic co by šlo smazat. Jak zjistit, ve které složce se nachází největší žrout místa?

Tu to otázku jsem si za život položil několikrát a tak se zrodil i námět na tento článek.

Vestavěný nástroj ve Windows

Windows 10 mají základní nástroj na analýzu obsazeného místa zabudovaný již v sobě. Není sice nic moc, konkrétní fajly Vám neukáže (macOS to umí) ale na základní náhled to stačí.

Najdete ho tak, že přejdete do NastaveníSystémÚložiště.

Tady můžete vidět, že systémové soubory, bez kterých je OS prý odsouzen k zániku, má téměř 90GB. Vážně? Ne, to jen MS počítá do kritických souborů třeba i archivy Outlooku. To zde však nezjistíte, ani to, kde se problémové soubory nachází. Takže nám nezbývá než sáhnout po utilitě třetí strany. Než se na ní ale vrhneme, zmíním ještě nástroj Vyčištění disku.

Tato malá utilitka umí to co různé cleanery, bez kterých si před 15 lety neuměl člověk život vůbec představit – promaže různé dočasné soubory a keše.

Doporučuji zde kliknout na možnost Vyčistit systémové soubory – nedojde hned k jejich smazání, jak by se mohlo zdát, ale do věcí ke smazání se přidají dočasné soubory aktualizací a další balast. Nicméně ani toto mi moc nepomohlo a tak se konečně mrkneme na nástroj, který mám léty prověřený.

WinDirStat

A to je on, mého srdce žampión – prográmek WindirStat. Stáhnout jej můžete zde: WinDirStat – Permalinks to downloads and other content

Po spuštění si vyberete disk, který chcete analyzovat a on Vám po chvilce (záleží na velikosti a zaplnění disku) vyplivne detailní analýzu, kolik který soubor v které složce zabírá.

V horní části vlevo vidíme stromovou strukturu, která je rozklikatelná a postupným otevíráním podsložek, u kterých je vždy vidět „pruh“ s procentuální obsazeností vůči dané složce.

V pravé horní části jsou pak vidět největší položky dle typu souborů.

A nakonec nepřehlédnutelné čtverce v dolní části, zde pojmenované jako Stromová mapa – vizualizují obsazenost disku jednotlivými, konkrétními soubory. Lze na ně kliknout a to Vás nasměruje přímo na konkrétní fajl, ať leží kde leží a ten se Vám rozbalí ve stromové struktuře vlevo hore.

Čím větší je čtverec, tím větší je velikost daného souboru.

Odtud je pak možné jej smazat, přejít do složky kde leží a tak dále.

Co linux a macOS?

Pokud frčíte na linuxu, doporučím terminálovou utilitku Vizex: bexxmodd/vizex: Visualize disk space and disk usage in your UNIX\Linux terminal (github.com)

Jestliže pracujete v grafickém rozhraní a chcete to mít hezký, pak se nabízí aplikace QDirStat: shundhammer/qdirstat: QDirStat – Qt-based directory statistics (KDirStat without any KDE – from the original KDirStat author) (github.com)

A na macOS je zas vestavěný nástroj s názvem Správa úložiště. Ten ukáže co kde zabírá kolik místa (jako ve Windows) ale navíc umí i ukázat konkrétní fajly, nehledě na složky kde se nacházejí.

Pokud byste potřebovali čtvercový přehled jako v případě WinDirStat, na macOS je k dispozici nástroj GrandPerspective – ke stažení třeba zde: Download GrandPerspective from SourceForge.net

A to je vše přátelé. Přeji hodně uvolněných gigabajtů na Vašich discích.