Bitcoin – založení peněženky

Tímto článkem začínám miniseriál věnující se bitcoinu. Postupně si projdeme celým procesem, od teorie, přes založení peněženky, nákup bitcoinů, platby až po těžení a možná nakousneme i další kryptoměny.

V tomto článku začneme trochou teorie a založíme si peněženku, abychom mohli přijímat platby.

Obsah:

Co je to bitcoin

Bitcoin je internetová kryptoměna a také název sítě, na které je provozovaná. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace – je navržen tak, aby nikdo (banky či vlády), nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě.

Základní princip a fungování

Veškerá komunikace v síti probíhá pomocí speciálního programu (na počítači, mobilu, nebo webové aplikaci), který komunikuje s dalšími uzly (účastníky). Účastníky můžeme rozdělit na dva typy: koncoví uživatelé a těžaři. Každý účastník může být koncový uživatel, těžař, anebo obojí.

  • koncoví uživatelé jsou lidé, kteří si posílají peníze. Každý uživatel má jednu nebo více peněženek, které slouží jako adresy pro platby. Současně si také udržují distribuovanou databázi všech proběhlých transakcí v síti – tzv. blockchain.
    Tak každý uzel ví, která mince/část v síti patří které peněžence. Každé peněžence náleží soukromý a veřejný klíč. Pokud chce uživatel poslat peníze, vezme patřičný obnos svých mincí + případný poplatek (viz dále) a vytvoří transakci, kterou podepíše soukromým klíčem. Tuto informaci rozešle všem uzlům (uživatelům), ke kterým je připojen, ti to rozešlou dalším apod. do celé sítě. K příjemci tak informace o platbě probublá téměř ihned (v řádu sekund), transakce však ještě není tzv. potvrzena.
  • těžaři potvrzují transakce v síti. Těžař seskupí transakce čekající na potvrzení, přidá k nim odkaz na předchozí potvrzený blok transakcí a údaj zvaný kryptografická nonce. Snaží se najít takovou nonci, aby se hash SHA-2 nového bloku vešel pod sítí stanovený limit. Limit je nastaven tak, aby se to v celé síti dařilo průměrně jednou za 10 minut, takže nalezení vhodné nonce je obtížné a to tím více, čím výkonnější celá síť je. Těžař, kterému se nalezení nonce a tím i vytvoření a potvrzení nového bloku transakcí podaří, si ponechá veškeré poplatky ze zahrnutých transakcí a odměnu za potvrzení bloku.
    Odměna za potvrzení bloku je momentálně 12,5 BTC[21] (9. 7. 2016 došlo k novému půlení odměny Bitcoinu z 25 BTC na 12,5 BTC) a jedná se o jediný a předem stanovený způsob emise nových bitcoinů. Odměna se však každých 210 000 bloků (tj. každé 4 roky) snižuje na polovinu a růst množství peněz zpomaluje. Těžař si může vybrat, které transakce do nového bloku zahrne a které ne (podle výše poplatku). Je důležité zmínit, že protože je síť anonymní, těžaři nevědí nic o odesílatelích ani příjemcích a jediným smysluplným kritériem pro zahrnutí nebo nezahrnutí transakce do bloku je právě zvolený poplatek. O tom, který těžař první nalezne vhodnou nonci (a rozhoduje o zařazení transakcí) rozhoduje náhoda. Transakční poplatky a odměna za potvrzení bloku jsou ekonomickou motivací činnosti těžařů. Snižováním odměny dojde ke stále většímu vyžadování transakčních poplatků.

To by k teorii asi stačilo 🙂

Založení peněženky

Peněženek je velké množství, já se rozhodl sáhnout po jedné z největších a hlavně prověřených – Blockchain.

Peněženka na webu

Na stránce Blockchainu klikněte na tlačítko Get a free Wallet.  Dostanete se na stránku, kam zadáte svůj mail a nějaké bezpečné heslo.

Po kliknutí na Continue se již dostanete do peněženky.

Nastavení zabezpečení

V dalším kroku doporučuji rovnou nastavit zabezpečení peněženky, než se vrhneme dále. Přejděte do sekce  Security Center.

Zde klikněte na Verify Email, na mail zadaný při registraci Vám dorazí žádost o potvrzení.

Až e-mail potvrdíte, přikročte k druhému bezpečnostnímu kroku – opište si bezpečnostní frázi. Ta se skládá ze 12ti slov a pokud zapomenete heslo do peněženky, bude to jediný způsob, jak se ke svým financím dostanete. Stačí kliknout na položku Backup Recovery Phrase.

Slova si postupně někam opište, budete potřebovat. Jakmile jich máte všech 12, peněženka Vás požádá o zadání slov v různém pořadí, aby ověřila, že je máte zapsána správně.

A je hotovo! Peněženku máte zabezpečenou a já na Vás apeluji: Pečlivě si schovejte jak identifikátor peněženky (dorazil mailem a budete se jím přihlašovat), tak heslo a hlavně frázi pro obnovení (12 slov).

 

 Peněženka v mobilu

Stačí si stáhnout aplikaci do mobilu a poté ji spárovat s webovou aplikací. Aplikace je dosupná pro iOS:

‎Blockchain.com: Crypto Wallet
‎Blockchain.com: Crypto Wallet
  • ‎Blockchain.com: Crypto Wallet Screenshot
  • ‎Blockchain.com: Crypto Wallet Screenshot
  • ‎Blockchain.com: Crypto Wallet Screenshot
  • ‎Blockchain.com: Crypto Wallet Screenshot
  • ‎Blockchain.com: Crypto Wallet Screenshot

A je samozřejmě k dispozici i na Google Play:

Poté stačí kliknout v Dashboardu na možnost Pair your device.

Zobrazí se Vám QR kód, který je potřeba naskenovat do mobilu. Pokud jste z Dashboardu okénku s výzvou ke spárování omylem zavřeli, lze to samé provést v sekci Security Center.

Jakmile je QR kód naskenován, Vaše peněženky se propojí. můžete ji pak ovládat plně z mobilu, odesílat a přijímat platby, zkrátka cokoliv.

Gratulace! Nyní máte vlastní bitcoinovou peněženku a jste tak připraveni na další článek, kde si ukážeme jak přijímat a odesílat platby.

Aktuální kurz Bitcoinu: