ProtonMail jste měli možnost zahlédnout v seriálu Mr. Robot kde jej paranoidní hacker Eliot používal pro komunikaci s dalšími členy teamu. Není náhoda, že tvůrci seriálu zvolili právě toto mailové řešení. 

CNXPGV7WsAEAXKC

ProtonMail je vyvíjen ve Švýcarsku a sami vývojáři prohlašují, že tak data a přenosy podléhají místním zákonům o síťové neutralitě. Podstatnější ale je, že celý mailbox je šifrován technologií OpenPGP a nikdo, ani provozovatelé, neznají tzv. mailbox heslo pro dešifrování mailboxu, které si vytvoříte. Proto jej nesmíte nikdy zapomenout, protože Vám jej nikdo nezašle, jak jste možná zvyklí u jiných služeb a do schánky se již nikdy nedostanete.

Pro účely ProtonMailu bude potřebovat rovnou dvě hesla: krom mailbox hesla ještě jedno základní, které slouží standardně k přihlášení. To není tak důležité a lze jej resetovat klasicky zasláním zprávy na váš alternativní e-mailový účet. Asi netřeba dodávat že celá komunikace se servery ProtonMailu probíhá zabezpečeně na protokolu https.

OK, takž je to bezpečné, schránka je šifrovaná a bez znalosti mailobx hesla, pokud bude dostatečně silné, se k vašim emailům nedostane ani NSA. Nehledě na to, že by pro ni bylo VELMI obtížné požádat vůbec o vydání těchto dat, protože Švýcarsko podobné informace velmi nerado poskytuje. Co ale schránka ještě umí?

Šifrované zprávy mezi uživateli ProtonMailu

Služba šifruje end-to-end komunikaci mezi svými uživateli. To se rozhodně hodí, i když nejste profesionální hacker nebo obchodník s drogami. Jsou zkrátka informace, ke kterým by se nikdo dostat neměl. Není potřeba zadávat žádná hesla, služba se o vše postará na pozadí.

Časované a zaheslované emaily těm ostatním

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Pokud chcete poslat nějaké důležité informace i někomu kdo nepoužívá ProtonMail – což bude asi většina uživatelů, můžete využít následujících dvou možností, nebo je dokonce zkombinovat.

2016-04-27_140950

  1. Mail chráněný heslem – odešlete email a jednoduše mu nastavíte heslo, po jehož zadání se text zobrazí. Vývojáři to provedli chytře a tak příjemci dorazí zpráva s odkazem na stránky ProtonMailu, kde se po zadání hesla zobrazí tělo zprávy. K heslu můžete samozřejmě přidat nápovědu.

2016-04-27_141017

2. Časovaný email – ano, zní to divně, ale tento pojem to nejlépe vystihuje. Zkrátka nastavíte expiraci emailu – v rámci dní, hodin, minut… Opět příjemci dorazí zpráva s odkazem na stránky ProtonMailu, kde se po zadání hesla zobrazí tělo zprávy a navíc také odpočet, za jak dlouho bude zpráva smazána. Po vypršení časového intervalu se zobrazí pouze upozornění, že zpráva již byla smazána.

2016-04-27_141032

Tyto možnosti jsou rozhodně zajímavé, osobně jsem je již několikrát využil. Zajímavá také historie ProtonMailu – začal vznikat v době, kdy v laboratořích CERNu dočasně vypnuli kvůli údržbě urychlovač a pozastavili projekty, které s ním souvisely. Chytré hlavy tak měli najednou spoustu volného času a výsledkem je ProtonMail. Zajímavé je také to, že v týmu který jej vyvíjí jsou i dva Češi, kteří v CERNu pracují.

ProtonMail má krom webového rozhraní také klienty pro Android a iOS, ti jsou co funkčnosti i zabezpečení velmi podobní webovému rozhraní. Verze pro iOS přidává navíc možnost odemčení otiskem prstu.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!