Slovník digimládeže

Klikněte na tlačítko Přidat termín a na budete přesměrováni na přidávací formulář.

Dodržujte prosím strukturu – Jako Termín napište anglický originál, následně v Popisu zadejte český fonetický tvar [v hranatých závorkách] a pak napište význam slova/zkratky. Přidat můžete i Vaše jméno (nezobrazuje se veřejně).

Termín bude uložen v databázi a mě přijde žádost o revizi a odsouhlasení. Když bude vše v pořádku, bude co nejdříve publikován. Přidat termín můžete kliknutím na tlačítko níže:

Slovník digimládeže

Všechna | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
There are currently 9 termíny in this directory
B

Boomer
[bůmr]: Starší člověk, narozený po druhé světové válce a jde spíše o hanlivé označení. Vyskytuje se hlavně ve frázi “OK Boomer”. Obvykle je hláška používána jako reakce na absolutní hloupost vyřčenou příslušníkem starší generace, kterou ani nemá cenu vyvracet.
Více na Wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/OK_Boomer

C

Cocount girl
[kokount grl]: Trend TikToku od května 2021 – označení dívek z videí, které napodobují vzhled používaný v létě kolem roku 2000 – háčkované topíky, řetízky s listem trávy(ibišku), třpytky… Inspiraci braly nejspíše ve filmech o mořských vílách a seriálu “H20 – Just Add Water”. Jindy pojmem Cocount Girl může být nazývána holka, která je navenek drsná (jako kokos) ale někdy umí být milá a něžná.

D

DM
[dýem; déemko; direkt]: neboli Direct Message – přímá zpráva. Používá se obvykle na Instagramu. Příklad: “Pošli mi to do directu.”
Starší ročníky používají zkratku SZ: “Pošlete mi SZ”.

I

Influencer
[influencr] je veřejně známá osobnost, kterou živí propagace výrobků a služeb. Nejčastěji se jedná o Instagramery a YouTubery. Propagace může být buď přiznaná, nebo skrytá, placená i neplacená. Obvykle se jedná o barterové dohody, například YouTuber s dostatečným množstvím followers je osloven firmou, aby zpropagoval poslední model herní konzole. Po natočení materiálu a jeho odevzdání zadavateli ke kontrole je promo video publikováno a YouTuber si konzoli ponechá.

Instagram
zkráceně pak Instáč či Insta, je sociální síť, založená na sdílení fotografií. Minimum textu, maximum influencerů.

L

lol
zkratka slov “Lot of Laugh” používaná v angličtině, volně přeloženo jako “to jsem se nasmál”, “hodně vtipný”, nebo “umírám smíchy”. Také může být zkratkou pro Lolko.

Lolko
League of Legends – jedna z nejhranějších MOBA her, vychází z DOTA. Je rychlejší a e-sportové turnaje jsou velmi populární.

P

Podcast
[podkást] Obdoba rozhlasového pořadu, jen na internetu a dostupného kdykoliv. Podcaster vydává podcasty, posluchači je pak sledují na různých platformách jako je například Apple Podcast, Google podcast, Spotify či Anchor.fm. Podcast projektu SYPO můžete poslouchat zde.

Y

YouTuber
[jůtůber] je osoba natáčející videa, která pak nahrává na portál YouTube.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!