Sociální síť Gab byla založena v roce 2016 na (virtuální) půdě USA a nejprve se mělo jednat o necenzurovanou verzi Twitteru – tak ostatně působí, když si její stránku otevřete na mobilním telefonu.

Mottem této sociální sítě je absolutní svoboda projevu a ochrana soukromí. K registraci stačí uživatelské jméno a libovolný email. Aktuálně nahrazuje nejen Twitter, ale Gab vyrostl i v konkurenta Facebooku, kterému se designem nyní i nejvíce podobá.

Kde jej stáhnout

Po blokaci sociální sítě Parler se sem přesunuli příznivci Trumpa. To že Gab necenzuruje leželo v žaludku Apple i Googlu a tak odstranil jejich aplikaci ze svých storů pro mobilní zařízení. Gab je ale skvěle optimalizován pro použití ve webovém prohlížeči i na mobilu a pokud Vám chybí ikonka, stačí si vytvořit „zástupce“ na plochu.

Tím se vracím ke konci první věty tohoto příspěvku – Gab na iOS/iPad zkrátka nemá appku, na Android ofiko taky ne, ale tam ji lze doinstalovat jako APK: Apps | Get apps for use with Gab.com

Osobně mi Gab sedne víc i designem i přístupem než MeWe, které jsem začal nedávnou zkoušet, po tom co jsem definitivně smazal svůj osobní profil na Facebooku. O tom proč jsem řekl Facebooku „NE“ a co mě k tomu vedlo se rozepíšu v samostatném článku.

Pokud na Gab zavítáte, budu rád když mi dáte „Follow“ : Pavel Spajk Matějíček (@Spajk_cz) / Gab Social

Co Gab umí

Jinak Gab umí to, co byste od sociální sítě čekali – má Timeline, kde se zobrazují příspěvky Vás, Vašich přátel a to co sledujete, můžete komentovat, je zde taky sekce Explore, kde se můžete podívat na doporučené a trendové příspěvky.

Pokud si chcete své přátele přidat na nějaké seznamy, slouží k tomu sekce Lists. Samozřejmě jsou zde i skupiny Groups kde můžete sdílet své názory a pocity s podobně smýšlejícími jedinci.

Povědomý layout se nesnaží skrýt inspiraci konkurencí.

Jinak vše stojí, stejně jako jinde, na přidávání příspěvků. Zde můžete v základu přidávat fotky, krátká videa, gify; smajlíky různých barev a chutí; jde vytvářet ankety a také označit příspěvek upozorněním – třeba abyste nevyzradili nějaký spoiler a nebo rovnou zaškrtnete možnost „Označit jako citlivé“ pokud sdílíte video z popravy nebo jinou bizarnost.

Když jsem psal „v základu“, tak jsem si tím připravoval půdu pro to hlavní – stejně jako MeWe je Gab poháněn uživateli, příspěvky a prémiovým členstvím – které Vám zde otevře další možnosti seberealizace.

Konkrétně dostanete odznak ověřeného uživatele, žlutý rámeček prémiového usera, můžete používat formátování textu (Tučné, kurzívo, podtržené a další), stát se adminem vlastní skupiny, nahrávat gigová videa, zmizí všechny doporučované příspěvky, získáte možnost ukládat si příspěvky do vlastních kolekcí a bude moci používat sebedestrukční příspěvky – v tom smyslu, že po určitém čase nenávratně zmizí. ⏱️

Prémiový účet pak vypadá nějak takto.

A protože VISA dala Gabu ban, platit lze E-šekem a nebo Bitcoinem. Vzhledem k tomu, že nabízí jen roční členství, které vyjde na cca 99$, nečekám že by se v ČR v nejbližší době objevilo větší množství předplatitelů. 🇨🇿💸

Tady je výhoda na straně MeWe, které cenzuruje protizákonné příspěvky, není na blacklistech velkých firem a může tak skrze appku v klidu nastavit měsíční předplatné skrz Apple Pay/Google Pay, což je pro uživatele pohodlné a pro společnost to tak zajistí snadný a pravidelný income.

Darkmode a 2FA

Jo a Gab má o něco lepší nastavení zabezpečení, na rozdíl od MeWe nabízí 2FA do Vaší oblíbené autentikační appky. A zdarma je také Darkmode po kliknutí na 💡 v horním panelu.

To je za mě v rychlosti asi vše, pokud Vás Gab zaujal, vidíme se tam!